W pierwszej części kursu Excel dla zaawansowanych, nauczysz się jak działa bardzo przydatne narzędzie, które nazywa się kopiowanie i wklejanie specjalne w Excelu. Dzięki tej opcji można skopiować w Excelu dokładnie to, czego się chce.

Co nauczysz się w tej lekcji

Większość użytkowników Excela nie zastanawia się zbyt długo gdy chcą coś skopiować. Po prostu klikają Ctrl + C i Ctrl + V. W większości sytuacji to wystarcza, ale czasami zależy nam na tym aby skopiować tylko jedną rzecz z naszego zaznaczenia. Czasami chcemy skopiować tylko wartości z danej tabeli, bez formuł które są w niej zawarte. Innym razem chcemy skopiować tylko formatowanie, lub szerokości kolumn, bez wartości. Istnieją też sytuacje że chcemy wyciąć tylko formuły, bez całej reszty. I jak to zrobić? Dzięki wklejaniu specjalnym właśnie.

Wklejanie specjalne w ExceluNa początku tej lekcji zaznaczymy zawartość naszej tabeli, i skopiujemy to zaznaczenie. Następnie prawym przyciskiem myszy na tą komórkę od której chcemy zacząć wklejanie tego zaznaczenia. Wtedy pokaże się nam lista różnych opcji, i z tej listy musimy wybrać „Wklej specjalnie”. Gdy to zrobimy to wyświetli się nowe okno.

W tym oknie możemy będziemy mogli dokładnie sprecyzować, co chcemy wkleić. Na przykład, jeżeli zaznaczymy opcję „Wartości” to Excel wklei tylko wartości. Jeśli zaznaczymy „Formuły” to Excel wklei tylko formuły. I tak dalej i tak dalej. Część z tych możliwości które się nam wtedy wyświetlają są połączeniem kilku innych opcji. Na przykład, możemy zaznaczyć aby wkleić wartości i formuły, lub że chcemy wartości i formatowanie. W tym samouczku pokażę Ci jak wklejam same wartości, potem samo formatowanie a potem wartości razem z formatowaniem warunkowym.

Gdy już to robimy to zobaczysz jeszcze kilka skrótów (także klawiszowych), które dadzą Ci szybki dostęp do funkcji wklejania specjalnego. Tak więc zobacz tą lekcję teraz:

I to była pierwsza lekcja z kursu Excel dla zaawansowanych. Teraz już wiesz czym jest kopiowanie i wklejanie specjalne w Excelu. Mam nadzieję że tutejsza lekcja okazała się przydatna. Kliknij w ten link aby przejść do poprzedniej strony, tak aby stamtąd przejść do następnej lekcji tego szkolenia.

  • Brak produktów w koszyku.