Znajdziesz tutaj drugą darmową lekcję z kursu Photoshop dla początkujących. W tej części nauczysz się jak działa kadrowanie w Photoshopie. Zobaczysz jak można zmienić rozmiar zdjęcia za pomocą tego narzędzia.

Kadrowanie w Photoshopie

Na początku tej lekcji otworzymy obraz który będziemy chceli kadrować. Idziemy do Plik, następnie do Otwórz i klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy na wybrane zdjęcie. Następnie, w lewym menu Photoshopa musimy znaleźć narzędzie o nazwie kadrowanie.

To narzędzie jest bardzo proste w obsłudze. Po prostu zaznaczamy myszką ten obszar który chcemy zachować. To co znajdzie się poza naszym zaznaczeniem zostanie wycięte z naszego zdjęcia. Aby zatwierdzić kadrowanie to klikamy klawisz Enter. Teraz Photoshop zostawił tylko te obszary które były wewnątrz naszego zaznaczenia a resztę usunął.

Gdyby było tak że źle zaznaczyliśmy dany obszar i źle go skadrowaliśmy to zawsze możemy nasze kadrowanie cofnąć. Klikamy na Edycja w górnym menu a następnie wybieramy opcję Do Tyłu aby wycofać zmiany.

Jest też możliwe aby swoje zaznaczenie edytować zanim się je zatwierdzi za pomocą klawisza Enter. Po stworzeniu zaznaczenia możemy kliknąć za każdy róg zaznaczenia i je przesuwać. W tej sposób zmieniamy szerokość i wysokość zaznaczenia. Możemy także kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszy wewnątrz zaznaczenia tak aby całe zaznaczenie przesunąć w inne miejsce.

Skrót klawiszowy Shift

Przy kadrowaniu przydanym może się okazać klawisz Shift. Na przykład gdy chcemy zmienić szerokość i wysokość i jednocześnie zachować proporcje zaznaczenia (czyli stosunek szerokości do wysokości) to klikamy na jeden z rogów zaznaczenia i przytrzymujemy klawisz Shift. Tak długo jak Shift jest wciśnięty to proporcje zostaną zachowane.

Kąt nachylenia

Możemy również zmienić kąt nachylenia naszego zaznaczenia. Aby to zrobić to najeżdżamy myszką na jeden z rogów zaznaczenia i trochę oddalamy kursor myszki od tego rogu. Wtedy kursor myszki zmieni swoją postać z prostej strzałki na skrzywioną strzałkę. Klikamy teraz myszką i obracamy naszym zaznaczeniem w górę lub w dół. W ten sposób zmieniamy kąt nachylenia.

Powiększanie zdjęcia

Za pomocą narzędzia kadrowanie możemy nie tylko zmniejszyć nasze zdjęcie. Możemy również je zwiększyć. Po prostu wychodzimy z naszym zaznaczeniem poza obraz. Wtedy Photoshop wypełni pustą przestrzeń białym tłem lub przeźroczystością (które z tych dwóch już zależy od ustawień naszego dokumentu).

Tak więc teraz już obejrzałeś drugą darmową lekcję z kursu Photoshop dla początkujących. Kliknij tutaj aby wrócić do poprzedniej strony skąd możesz przejść do następnej części.

  • Brak produktów w koszyku.