W tej trzeciej części kursu Excel dla zaawansowanych, spojrzymy na trzy funkcje logiczne. Jeżeli chcesz tworzyć zaawansowane arkusze i tabele w Excelu, które dostosowują się do tego, co użytkownik wpisuje, to musisz nauczyć się jak działają te funkcje logiczne.

Tymi formułami o których mowa to funkcja Jeżeli, funkcja Oraz i funkcja Lub. Funkcję jeżeli już być może znasz (omawialiśmy ją w naszym kursu Excel dla początkujących). Jeśli tak, to w tej lekcji zobaczysz małą powtórkę o tym jak ta funkcja działa. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z tą funkcją, to nie szkodzi. Nauczysz się tutaj jak ją używać.

Co zawiera ta lekcja

Na początku samouczka zobaczysz jak wstawić funkcję Jeżeli do arkusza w Excelu. Można to zrobić na kilka sposobów. Tym pierwszym (jest to też metoda którą polecam tym co wcześniej nie używali tej funkcji) jest pójście do zakładki formuły, następnie wybranie kategorii logiczne, a potem kliknięcie na „Jeżeli”.  Wtedy pokaże się nowe okno. W nim trzeba wypełnić trzy pola. W tym pierwszym trzeba wpisać tzw. „test logiczny”. Jest to takie logiczne zapytanie, na które odpowiedzią można być prawa lub fałsz. W drugim polu musimy wpisać co ma się stać jeżeli ten nasz test logiczny odpowie „prawda” i w trzecim polu musimy wpisać co Excel ma zrobić jeśli odpowiedzią na ten test jest „fałsz”.

Gdy już omówimy funkcję Jeżeli, to przyjdzie czas na funkcję Oraz. Ta funkcja działa w podobny sposób co funkcja jeżeli, z tą różnicą że funkcja Oraz może zawierać dwa lub więcej testów logicznych. Potem nauczysz się jak działa funkcja Lub. Tak więc zobacz poniższy film aby nauczyć się obsługi tych trzech funkcji.

Tak więc teraz już poznałeś trzy nowe, zaawansowane formuły. Kliknij w ten link aby wrócić do poprzedniej strony, skąd będziesz mógł przejść do następnej lekcji. W dalszych częściach tego kursu  będziemy omawiać jak można te funkcji logiczne ze sobą połączyć i wykorzystać jako całość.

  • Brak produktów w koszyku.