W poprzednich dwóch lekcjach omawialiśmy to, jak można tworzyć tabele w Excelu. W tej lekcji nauczymy się czegoś innego. Zobaczysz jak możesz stworzyć proste formuły w Excelu. Dzięki tej wiedzy będziesz umiał robić bardzo wiele rzeczy w Excelu.

 

Czego dokładnie się nauczysz w tej lekcji?

Ten samouczek przedstawi Ci jak napisać proste formuły w Excelu. Zaczniemy od czegoś bardzo prostego. Stworzymy takie funkcje, które dodają, odejmują, mnożą oraz dzielą dane wartości. Każdą funkcję lub formułę w Excelu zaczynamy zawsze w ten sam sposób, czyli piszemy znak równości.

Za pomocą znaku równości (czyli „=”) mówimy Excelu że w danej komórce chcemy wstawić jakąś formułę. Tyczy się to nie tylko tych prostych funkcji, ale także tych bardziej złożonych i wyrafinowanych.

Gdy już nauczysz się podstaw tworzenia formuł w Excelu, to zobaczysz jak można tą wiedzę wykorzystać w zwykłej tabeli. Do tego wykorzystamy tą samą tabelę którą rozpoczęliśmy pisać w poprzedniej lekcji. Sprawimy aby nasza funkcja w Excelu wzięła dwie wartości, z dwóch różnych komórek, a następnie aby Excel te wartości pomnożył ze sobą.

Potem zobaczysz bardzo przydatną sztuczkę, która sprawi że Excel za nas skopiuje tą formułę do innych komórek, tylko że ze zmienionymi wartościami wewnątrz formuły.

Teraz, gdy już obejrzałeś ten samouczek, to znasz podstawy tworzenia formuł w Excelu. Wiedza ta jest bardzo przydatna, ponieważ gdy się pracuje w Excelu, to ciągle się tworzy różnego rodzaju funkcje. Tak więc informacje zawarte w tej lekcji są podstawą, dzięki której będziesz mógł tworzyć inne formuły. W taki sam sposób używa się formuł które już są wbudowane w Excelu (np. funkcja SUMA), czyli piszemy znak równości, a potem piszemy nazwę funkcji którą chcemy użyć. Ale to omówimy dopiero w dalszych częściach tego kursu lekcji. W następnej lekcji zobaczysz jak działają dwie wbudowane w Excelu formuły. Kliknij tutaj aby wrócić do poprzedniej strony, skąd będziesz mógł przejść dalej, do następnej lekcji.

  • Brak produktów w koszyku.