Znajdziesz tutaj trzeci samouczek z kursu Photoshop dla początkujących. Nauczysz się w niej gdzie znaleźć i jak edytować ustawienia które pozwalają nam zmienić rozmiaru w Photoshopie.

Jak zmienić rozmiar obrazu w Photoshopie

Aby zmienić rozmiar naszego zdjęcia to musimy pójść do górnego menu w Photoshopie i kliknąć zakładkę Obraz. Następnie należy wybrać pozycję o nazwie Rozmiar obrazu. Wtedy pojawi się nowe okno. Znajdziemy tam pola dzięki którym można zmienić szerokość i wysokość. Przydatną funkcjonalnością jest to że oba te pola są ze sobą połączone. Gdy zmienimy szerokość to Photoshop automatycznie odnowi wysokość tak aby proporcje obrazu zostały zachowane.

Domyślnie rozmiar obrazu jest ustalany w pikselach lecz jeśli chcemy to możemy ten rozmiar podać w innych jednostkach miary. Do wyboru mamy między innymi centymetry, cale, procenty lub punkty. W Photoshopie dobre jest to że gdy przejdziemy z jednej jednostki miary do drugiej (np. z pikseli na centymetry) to Photoshop zachowa proporcje. Program obliczy za nas ile dana ilość pikseli to centymetry i potem pokaże odpowiednią ilość centymetrów.

Zmiana rozdzielczości

Za pomocą okna Rozmiar obrazu możemy zmienić również rozdzielczość. Musimy tylko wpisać chcianą przez nas wartość do pola Rozdzielczość. Możemy też wybrać czy ta rozdzielczość obrazu jest podana w pikselach na cal czy w pikselach na centymetr.

Zachowaj proporcje

W dolnej części okna znajdziemy pole o nazwie Zachowaj proporcje. Domyślnie jest ono zaznaczone. Dzięki temu gdy zmienimy szerokość lub wysokość to to drugie zostanie automatycznie odświeżone tak aby obraz nie uległ zniekształceniu.

Czasami jednak chcemy wyłączyć tą opcję. Wtedy więc wystarczy że odznaczymy pole Zachowaj proporcje. Od tego momentu szerokość i wysokość nie będą ze sobą połączone i będziemy mogli zmieniać ich wartości bez zachowywania proporcji obrazu.

Tak więc to było wszystko w tym samouczku. Teraz już znasz wszelkie podstawy na temat okna Rozmiar obrazu. Kliknij w następujący link aby wrócić do poprzedniej strony i zobaczyć dalsze lekcje z kursu Photoshop.

  • Brak produktów w koszyku.