W czwartej części kursu Excel 2016 dla początkujących, nauczysz się jak działają dwie, bardzo popularne funkcje w Excelu, czyli formuła SUMA oraz ŚREDNIA. Poniżej znajduje się film który pokaże Ci jak tych dwóch formuł używać:

 

Co zawiera ten samouczek

Funkcję sumy znasz z pierwszej lekcji tego kursu (ze wstępu). W zakładce narzędzi głównych, jest przycisk przeznaczony do tego aby wstawić tą formułę do arkusza (przycisk o nazwie Autosumowanie). Za pomocą tego przycisku możemy łatwo wstawić tą funkcję do zaznaczonej komórki. W tej lekcji poznasz inne sposoby dzięki którym tą funkcję można wstawić.

Pierwszym sposobem jest ręczne wpisanie tej formuły. Pisanie funkcji zaczynamy od znaku równości, a następnie wpisujemy nazwę funkcji (np. SUMA). Potem otwieramy nawiasy, i między nimi wpisujemy argumenty, których ta funkcja ma użyć. W przypadku formuły SUMA, takimi argumentami musi być zakres komórek, które Excel z zsumować. Taki zakres komórek wstawiamy w bardzo prosty sposób, czyli zaznaczamy naszą myszką te komórki z których sumę chcemy obliczyć.

Następnie omówimy w tej lekcji Excela 2016 taką funkcję która oblicza średnią. Ta formuła działa w bardzo podobny sposób co funkcja SUMA. Rozpoczynamy naszą funkcję od znaku równości, potem piszemy nazwę formuły (czyli ŚREDNIA), potem otwieramy nawiasy i miedzy tymi nawiasami wprowadzamy zakres komórek, z których Excel ma obliczyć średnią.

W tym samouczku nauczysz się również jak skorzystać z podpowiedzi które Excel wyświetla gdy wpisujemy ręcznie formuły do arkusza. Czasami może to nam znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę.

Teraz już wiesz jak używać dwóch formuł. Wiesz teraz także jak je można wprowadzić do swojego arkusza w Excelu. Może te funkcje wstawić za pomocą przycisków do tego przeznaczonych, albo można ręcznie je wpisywać (co czasami jest szybsze, szczególnie wtedy gdy znamy pełną nazwę funkcji na pamięć i nie chcemy odrywać rąk od klawiatury). Jeżeli chciałbyś zobaczyć dalsze części tego szkolenia, to wejdź na stronę kursu Excel 2016 dla początkujących, i tam przeczytaj jak możesz zdobyć dostęp do reszty samouczków z Excela.

  • Brak produktów w koszyku.