Znajdziesz tutaj czwartą część kursu Photoshop dla początkujących. W tutejszej lekcji nauczysz się jak zmienić jasność i kontrast w Photoshopie. Dzięki temu Twoje zdjęcia będą ładniejsze.

Jasność i kontrast w Photoshopie

Aby otworzyć okno gdzie można edytować jasność i kontrast to należy pójść do górnego menu i kliknąć zakładkę Obraz. Następnie musimy wybrać pozycję Dopasowania i w końcu kliknąć na pozycję Jasność/Kontrast. Gdy to zrobimy to pokaże się nowe okno.

Do tych samych opcji możemy uzyskać dostęp jeśli skorzystamy z prawego menu. Musimy tam znaleźć zakładkę Dopasowania i kliknąć na ikonę słońca. Gdy to zrobimy to pokaże się nowa zakładka gdzie także możemy zmieniać jasność i kontrast naszego obrazu.

Jaka jest różnica między pierwszym sposobem z drugim? Ten pierwszy sposób działa tak że otwiera się nowe, osobne okno gdzie możemy wprowadzać zmiany. Tak długo jak to dodatkowe okno jest otwarte to nic nie możemy robić w głównym oknie Photoshopa. Po kliknięciu OK nasze ustawienia są wprowadzane do dokumentu i potem nie możemy ich zmienić. Musimy wycofać wszystkie zmiany (np. za pomocą Historii lub opcji cofania) i znowu otworzyć to samo okno.

Ten drugi sposób daje trochę więcej elastyczności. Gdy klikniemy na ikonę słońca to otwiera nam się z lewej strony nowa zakładka. Dzięki temu mamy cały czas dostęp do zdjęcia nad którym pracujemy. Możemy w każdej chwili przerwać edycję kontrastu lub jasności aby zrobić coś innego a nasze zmiany nie zostaną utracone. Poza tym ten drugi sposób tworzy nową warstwę. Dzięki temu możemy nasze zmiany dotyczące jasności lub kontrastu w przyszłości zmienić lub przesunąć w inne miejsce.

Cienie/Podświetlenia

Następnie zobaczysz jak działa narzędzie Cienie/Podświetlenia w Photoshopie. Musimy pójść do Obraz w górnym menu, potem wybrać Dopasowania i kliknąć na pozycję Cienie/Podświetlenia. Gdy to zrobimy to otworzy się nowe okno.

W tym oknie znajdziemy dwa suwaki. Ten pierwszy służy do rozjaśniania cieni. Dzięki tej opcji gdy mamy zdjęcie gdzie jest mocny cień a wewnątrz niego coś co chcemy aby było bardziej widoczne to możemy skorzystać z tego suwaka. Ten drugi suwak służy do przyciemniania światła. Gdy mamy obraz gdzie światło jest zbyt mocne i chcemy te za bardzo oświetlone miejsca przyciemnić to ten suwak się nam przyda.

Aby wrócić do poprzedniej strony lub zobaczyć jakie inne lekcje są dostępne za darmo z Photoshopa to kliknij w ten link.

  • Brak produktów w koszyku.