Jest to czwarta części kursu Excel dla zaawansowanych. W tym samouczku dowiesz się jak wygląda łączenie funkcji logicznych w Excelu. Dzięki tej wiedzy będziesz umiał tworzyć ciekawe i zaawansowane tabele.

Czego dowiesz się w tym szkoleniu

W Excelu jest to możliwe aby wsadzić jedną funkcję do wnętrza innej, czyli można je zagnieżdżać. Formułę Oraz i Lub można umieścić w środku funkcji Jeżeli, jako pierwszy argument (czyli jako test logiczny). W ten sposób funkcja Oraz czy Lub staje się rozszerzeniem funkcji Jeżeli.

Jest tak ponieważ my do formuły Jeżeli możemy wsadzić tylko jeden test logiczny. Czasami jest to za mało, w niektórych sytuacjach chcemy stworzyć dwa lub więcej testów. Wtedy właśnie możemy użyć funkcji Lub czy Oraz. W tej lekcji zobaczysz prosty przykład który demonstruje jak to można zrobić.

Zanim jednak użyjemy jedną z tych dwóch funkcji, to musimy się zastanowić którą z nich wybrać. Funkcja Oraz działa tak, że każdy test logiczny który się wewnątrz niej znajduje musi zwracać prawdę, tak bay cała formuła też zwróciła prawdę. W przeciwnym wypadku funkcja ta pokaże nam fałsz. Z kolei funkcja Lub działa tak, że wystarczy aby tylko jeden test logiczny zwracał prawdę, aby cała formuła pokazała prawdę. Funkcja Lub zwróci fałsz tylko i wyłącznie wtedy, gdy wszystkie testy logiczne które są w jej wnętrzu zwracają fałsz.

Trzeba to mieć na uwadze gdy wybieramy między tymi dwiema funkcjami. W niektórych sytuacjach to formuła Oraz będzie lepszym wyborem, a w jeszcze innych to formuła Lub będzie dużo lepiej się sprawdzała. Dużo zależy od tego jak nasza tabela lub arkusz jest skonstruowany. Tak więc zobacz poniższy samouczek aby się dowiedzieć jak te dwie funkcje ze sobą połączyć.

Teraz już znasz bardzo dobrze funkcje Jeżeli, Oraz i Lub. Są sytuacje, gdy te formuły są bardzo pomocne, dlatego też warto je znać. Kliknij tutaj aby wrócić do poprzedniej strony. Tam dowiesz się co musisz zrobić aby zobaczyć następną lekcję.

  • Brak produktów w koszyku.