Jest to już piąta lekcja z kursu Photoshop dla początkujących. W tej części nauczysz się jak działa przekształcanie swobodne w Photoshopie. Jest to narzędzie które pozwala nam na różne sposoby zmienić lub zniekształcić obraz.

 Przekształcanie swobodne w Photoshopie

Aby skorzystać z tego narzędzia to należy pójść do górnego menu i kliknąć Obraz. Następnie musimy znaleźć pozycję o nazwie Przekształcanie swobodne i ją kliknąć. Ewentualnie możemy skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl + T. Gdy to zrobimy to narzędzie przekształcania swobodnego zostanie aktywowane. Można to zauważyć po tym że obiekt który mamy aktualnie zaznaczony w Photoshopie będzie otoczony biało-szarą ramką oraz w niektórych miejscach tego obramowania pojawią się niewielkie kwadraty.

Teraz możemy kliknąć na jeden z rogów lub jedną ze ścian zdjęcia i przesuwać myszką. W tem sposób zmieniamy szerokość i wysokość naszego zdjęcia. Możemy także najechać kursorem myszki na róg obrazu i potem oddalić myszkę od tego rogu tak aby kursor myszki zmienił się z prostej strzałki na zakrzywioną strzałkę. Wtedy możemy obrócić nasz obraz w lewo lub w prawo i w taki sposób zmienić jego kąt nachylenia.

Tryb przekształceń i tryb wypaczeń

To co omówiliśmy wcześniej dotyczyło trybu przekształceń. Narzędzie omawiane w tej lekcji posiada drugi tryb zwany trybem wypaczeń. Możemy przejść do tego trybu klikając na odpowiednią ikonę w górnym podmenu (aby zobaczyć gdzie ta ikona jest to zobacz film).

Po aktywowaniu trybu wypaczeń pojawi się siatka na zdjęciu które właśnie edytujemy. Możemy teraz chwycić za jeden z kątów tej siatki i go przeciągnąć. W tym momencie będziemy zniekształcać nasz obraz. Punkt za który właśnie chwyciliśmy będzie przeciągnięty w tą stronę którą wskażemy. Dzięki temu możemy np. oddalić jeden z kątów zdjęcia, stworzyć pofalowane zdjęcie, oraz dużo więcej.

Aby wyjść z trybu wypaczeń to klikamy jeszcze raz na tą samą ikoną którą kliknęliśmy aby wejść w ten tryb. Jeśli stwierdzimy że jesteśmy gotowi i chcemy zatwierdzić zmiany których dokonaliśmy to klikami klawisz Enter.

Aby wróć do poprzedniej strony to kliknij tutaj.

  • Brak produktów w koszyku.