Filmy które się tutaj znajdują pokażą Ci jak można napisać makro w edytorze VBA które będzie importować pliki .txt oraz .csv do Excela. Makra które importują pliki tego rodzaju z pewnością przydadzą się każdemu zaawansowanemu użytkownikowi Excela. Zobacz pierwszą część tej lekcji teraz:

 

Poniżej znajdziesz drugą cześć tej lekcji:

Czym jest plik tekstowy

Pliki tekstowe posiadają zakończenie .txt. Najprostszym sposobem je stworzyć jest poprzez notatnik w systemie Windows. Takie pliki można oczywiście stworzyć za pomocą innych programów jak np. Notepad++.  Pliki tekstowe nie są skomplikowanymi plikami ponieważ zawierają one tylko tekst. Nie znajdziemy w takich plikach żadnego formatowania w formie pogrubień, kursywy, powiększonych liter, itp. Nie ma w nich także żadnych obrazów, tabel lub innych złożonych elementów.

Czym jest plik CSV

Pliki CSV mają zakończenie .csv. Skrót CSV oznacza Comma Separated Value. W tłumaczeniu na polski oznacza to Wartości Oddzielone Przecinkami. Pliki CSV są dość podobne do plików tekstowych  ponieważ pliki CSV również nie zawierają formatowania, tabel, zdjęć itp. Natomiast w plikach CSV między każdym słowem, zdaniem lub liczbą musi być przecinek. Ten przecinek oddziela wartości od siebie.

Importowanie plików TXT oraz CSV za pomocą VBA

Po obejrzeniu obu filmów będziesz juz wiedział jak w edytorze VBA stworzyć makro które importuje pliki tekstowe oraz pliki CSV. Najpierw musimy stworzyć odpowiednią zmienną która przechowywała dla nas ścieżkę do pliku który mamy importować. Potem należy otworzyć ten plik za pomocą VBA i użyć pętli Do Until aby Excel zaimportował zawartość pliku.

Potem musimy użyć kilka różnych funkcji (takich jak Split) aby odpowiednio zmodyfikować to co zaimportowaliśmy. Na samym końcu należy zamknąć plik którego zawartość importowaliśmy. Jak sam widzisz nie jest to aż tak trudne jak mogłoby się wydawać. Z drugiej strony trzeba jednak znać już pewne zagadnienia w VBA aby w pełni zrozumieć o co chodzi w tym makro.

Teraz możesz przejść do następnej darmowej lekcji z kursu Excel VBA dla zaawansowanych. Aby ją obejrzeć kliknij tu: filtry plików w Excel VBA. Aby wrócić do poprzedniej strony to kliknij w ten link.

  • Brak produktów w koszyku.