W tej lekcji dowiesz się jak działa funkcja System.out.print w Javie. Jest to funkcja która służy wyświetlania tekstu wewnątrz wierszu poleceń (konsoli). Za pomocą tej funkcji można także formatować tekst który chcemy pokazać. Dzięki tej funkcji możemy również wstawiać znaki specjalne jak np. tabulacje, nowe linie, ukośniki, itp.

Funkcja System.out.print w Javie

Funkcja System.out.print w JavieDzięki funkcji System.out.print możemy wyświetlić jedno słowo, kilka słów lub liczby. Aby wydrukować osobne słowa na konsoli to musimy je połączyć ze sobą za pomocą znaku plus. Tak więc jeśli wewnątrz funkcji System.out.print napiszemy coś takiego: „Do” + „Re” + „Mi” + „Fa” + „So” + „La” to na konsoli pokaże nam się zlepek tych słów a mianowicie: DoReMiFaSoLa. Możemy także do tego ciągu słów dodać litery. Jeśli napiszemy „Do” + „Re” + 5 + 5 to na konsoli zobaczymy DoRe55.

Tak więc domyślnie nasz program nie będzie dodawał liter. Jeśli jednak chcemy aby nasza aplikacja najpierw dodała wszystkie cyfry i dopiero potem je pokazała na konsoli to musimy te litery umieścić w nawiasach. Tak więc gdy wewnątrz funkcji System.out.print napiszemy:  „Do” + „Re” + (5 + 5) to na konsoli pojawi się DoRe10.

Znaki specjalne

Wewnątrz funkcji System.out.print możemy wpisać znaki specjalne i symbole. Jednym z takich znaków jest \n który oznacza że w danym miejscu chcemy wstawić nową linię. Tekst który wpiszemy przed \n będzie na pierwszej linii a tekst po \n będzie już na drugiej linii. Drugim przydatnym znakiem jest \t który oznacza że w danym miejscu chcemy wstawić tabulację.

Tekst który chcemy wydrukować na konsoli musimy zawsze umieszczać w cudzysłowie. A co jeśli chcemy wyświetlić znak cudzysłów? Jeśli tak po prostu wstawimy ten znak to Eclipse pokaże nam błąd. Aby tego uniknąć to musimy wpisać tylny ukośnik przed znakiem cudzysłów. Wyglądać to będzie tak: \”. Tylny ukośnik należy używać przy niektórych znakach specjalnych. Jeśli chcemy wydrukować apostrof to używamy \’ a jeśli chcemy pokazać sam tylny ukośnik to piszemy \\.

Następna lekcja

Teraz już nauczyłeś się jak działa funkcja System.out.print w Javie. Aby przejść do następnej części tego kursu w której będziemy omawiać zmienne to kliknij w ten link: cześć 5 – zmienne w Javie. Jeśli wolisz od razu uzyskać dostęp do całego kursu, wszystkich 48 lekcji i 38 ćwiczeń to kliknij tutaj: kurs Java dla początkujących.

  • Brak produktów w koszyku.