W tej lekcji dowiesz się jak zainstalować dwie rzeczy które są potrzebne do tego aby programować w Javie. Pierwszą z nich jest Java SE JDK. Jest to pakiet dzięki któremu będziesz mógł uruchomić te programy  które sam napiszesz w Javie. Następnie zobaczysz jak zainstalować Eclipse IDE. Jest to środowisko programistyczne w którym będziesz mógł pisać swoje programy.

Jak zainstalować Java SE JDK

W tym materiale wideo było pokazane jak zainstalować Java SE JDK. Ale co dokładnie to jest? SE jest skrótem od Standard Edition co oznacza że instalujemy standardową edycję Javy. Istnieje drugi pakiet zwanym EE co jest skrótem od Enterprise Edition. Jest to pakiet przewidziany dla organizacji i przedsiębiorstw który zawiera więcej narzędzi i funkcji. W tym kursie będziemy używać tylko wersji SE ponieważ wersja EE jest raczej dla zaawansowanych programistów i dodatkowe funkcje które tam są nie będą nam potrzebne.

JDK jest skrótem od Java Development Kit. Jest to pakiet który wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do tego aby programować w Javie. Znajdziemy tam między innymi kompilator oraz wirtualną maszynę. Kompilator to program który przetwarza nasz kod Javy na kod bajtowy. Potem taki kod bajtowy jest przetwarzany przez wirtualną maszynę i nasz program jest uruchamiany. Wirtualna maszyna nie jest w stanie zrozumieć kodu Javy w którym my programujemy co jest powodem dla którego kompilator generuje kod bajkowy.

Oprócz tego wewnątrz Java SE JDK znajdziemy wszystkie podstawowe klasy i metody które są potrzebne do programowania. Czym dokładnie są klasy i metody nauczysz się w następnych lekcjach. Java SE JDK nie posiada interfejsu graficznego co oznacza że musimy używać konsolę (wiersz poleceń) aby móc używać Java SE JDK. Istnieją jednak zewnętrzne programy które oferują interfejs graficzny i sprawiają że nie musimy używać konsoli. Jednym z takich programów jest Eclipse IDE.

Jak zainstalować Eclipse IDE

Eclipse IDEIDE jest skrótem od Integrated Development Environment. Jest to program w którym możemy pisać aplikacje w Javie i je uruchamiać. W Eclipse możemy tworzyć projekty. Jeden projekt reprezentuje jeden program Javy. Wewnątrz każdego projektu możemy tworzyć pakiety. Jeśli chcemy to nasze programy mogą się składać z jednego lub kilku pakietów. Wewnątrz każdego pakietu możemy tworzyć foldery i klasy. Wewnątrz klas umieszczamy już kod Javy.

Wszystkie te elementy jak pakiety, foldery i klasy służą do tego aby lepiej zorganizować kod. Gdy tworzyć się zaawansowane programy to trzeba jakoś kod poukładać tak aby był bardziej czytelny i aby łatwiej można było w nim znaleźć to czego się szuka. Przez połowę tego kursu będziemy używać tylko jednego pakietu i jednej klasy tak aby łatwiej Ci było opanować podstawy. W późniejszych częściach tego kursu nauczysz się jak dzielić program na pakiety i foldery aby był bardziej przejrzysty.

Co dalej

Najpierw pobierz i zainstaluj JAVA SE JDK. Potem ściągnij i zainstaluj Eclipce IDE. Kiedy już to zrobisz to przejdź do następnej lekcji w której napiszesz swój pierwszy program w Javie. Kliknij tutaj aby zobaczyć trzecią lekcję.

Jeżeli chcesz od razu uzyskać dostęp do całego szkolenia, wszystkich lekcji i ćwiczeń to kliknij w ten link: kurs Java dla początkujących. Tam dowiesz się więcej na temat tego kursu.

  • Brak produktów w koszyku.