W tym krótkim filmie zobaczysz jak zadeklarować stałą w PHP. Zmienne które omawialiśmy w poprzedniej lekcji są bardzo podobne do stałych. Główna różnica między stałą a zmienną jest taka że zmienna może później zmienić swoją wartość natomiast stała już nie może. Aby dowiedzieć się jak zadeklarować stałą w PHP to zobacz to wideo.

Jak zadeklarować stałą w PHP

Gdybyśmy po zadeklarowaniu stałej spróbowali zmienić jej wartość to interpreter PHP pokazałby błąd i skrypt natychmiast zakończyłby swoje działanie. Dlatego ważne jest aby nie próbować zmieniać wartości która jest zapisana w stałej.

Tak więc aby stworzyć stałą to musimy użyć funkcji define. Następnie musimy otworzyć nawiasy i wewnątrz nich należy podać te oto argumenty, w tej kolejności: nazwę stałej (a nazwa musi być podana w cudzysłowie) oraz wartość jak ma być zapisana do stałej. Oto przykład: define(“MIN”, 0). W taki sposób stworzyliśmy stałą MIN co zawiera wartość 0.

Kiedy warto używać stałych zamiast zmiennych?

Jak zadeklarować stałą w PHPByć może zastanawiasz się po co używać stałych? Otóż czasami zależy nam na tym aby dana zmienna nie zmieniła swojej wartości. Może być tak że w zespole pracuje kilku programistów gdzie każdy programista odpowiada za swoją część kodu. Mogłoby się zdarzyć że inny programista spróbuje użyć naszego kodu i podczas tej czynności zmieni wartość takiej zmiennej która nie powinna zmieniać swojej wartości. Aby się przed tym zabezpieczyć można stworzyć właśnie stałą.

Istnieją też sytuacje gdzie stworzenie stałej zamiast zmiennej ma po prostu sens. Na przykład, możemy stworzyć stałą o nazwie Pi która będzie przechowywać wartość 3.14. To ma sens ponieważ Pi nie może zmienić swojej wartości.

W niektórych przypadkach stałe mogą także zajmować mniej miejsca niż zmienne. Ponieważ zmienne muszą dawać tą możliwość aby dało się je edytować to przez ten fakt zmienne mogą zabierać więcej miejsca w pamięci. Natomiast stałe nie muszą tej możliwości dawać co sprawia że stałe zajmują mniej miejsca w pamięci programu. Ale na początku nie musisz się tymi rzeczami martwić te szczegóły są przydatne na bardziej zaawansowanym poziomie.

Jeżeli podobała Ci się lekcja na tej stronie to z pewnością spodoba Ci się reszta tego szkolenia. Aby otrzymać dostęp do wszystkich samouczków w tym szkoleniu to wejdź na stronę kursu PHP dla początkujących i tam podążaj za wskazówkami aby otrzymać dostęp do wszystkich lekcji oraz ćwiczeń.

  • Brak produktów w koszyku.