Jak zainstalować serwer Apache na komputerze Mac? Jeżeli posiadasz komputer Apple i chciałbyś zainstalować na nim serwer Apache to tutaj dowiesz się jak to zrobić. Dzięki takiemu serwerowi będziesz mógł uruchamiać skrypty PHP bezpośrednio ze swojego Maca. Nie będziesz musiał kupować dostępu do zewnętrznego hostingu. Poza tym programowanie w PHP jest wygodniejsze i szybsze jeżeli ma się serwer Apache zainstalowany na swoim komputerze.

Jak zainstalować serwer Apache na komputerze Mac

Istnieje kilka darmowych serwerów Apache które możesz zainstalować na swoim Macu. Tym pierwszym jest Xampp a drugim jest MAMP. W tym kursie będziemy używać MAMP ale jeśli chcesz to możesz zainstalować Xampp. Nie to większego znaczenia które oprogramowanie wybierzesz i jest to tylko kwestia gustu. Serwer który zainstalujesz musi posiadać interpreter PHP a oba te oprogramowania  go posiadają. Istnieją oczywiście inne aplikacje dzięki którym zainstalujesz serwer Apache na swoim komputerze ale upewnij się najpierw że dany program posiada wersję na system macOS.

Gdybyś w przyszłości chciał użyć bazę danych MySQL to zarówno MAMP jak i Xampp posiadają ją. Chyba każda porządna aplikacja używa bazy danych tak więc gdy już będziesz bardziej zaawansowany z PHP to będziesz mógł z nich skorzystać.

Serwer Apache

Serwer ApachePodczas instalacji możliwe jest że Twój Mac lub antywirus (jeżeli taki posiadasz) będzie blokował MAMP’a. Konieczne jest wtedy abyś go odblokował na swoim komputerze w ustawieniach ponieważ inaczej serwer Apache nie zadziała.

Gdy instalacja się zakończy to w Twoim komputerze zostanie stworzony specjalny katalog o nazwie htdocs w którym będziesz musiał umieszczać pliki PHP. Jeżeli tego nie zrobisz to serwer nie będzie wiedział gdzie Twoje pliki PHP są i ich nie uruchomi. Gdy już umieścisz tam swoje pliki PHP to będziesz mógł przejść do przeglądarki internetowej i wpisać adres localhost:8888. Wtedy serwer uruchomi Twoje pliki.

Gdy już obejrzysz tą lekcję i zainstalujesz MAMP (czyli serwer Apache) na swoim Macu to przejdź do czwartej części tego kursu gdzie nauczysz się jak działa funkcja Echo w PHP.
  • Brak produktów w koszyku.