Język angielski w branży IT – Dlaczego jest ważny?

Język angielski w branży IT

Język angielski w branży IT jest bardzo ważny. W dzisiejszych czasach praca programisty oferuje bardzo dużo możliwości. Główne zalety pracy w tej branży to wysokie zarobki, różnego rodzaju benefity, możliwość rozwoju zawodowego, pracowanie z domu oraz bardzo dobre warunki pracy. Aby jednak móc rozwijać się jako programista, kandydaci nie tylko powinni mieć odpowiednie umiejętności techniczne, ale także posiadać bardzo dobrą znajomość języka angielskiego.

Jeśli znasz tylko podstawy j. angielskiego i chcesz podszkolić swój angielki, tak aby zwiększyć swoją pewność siebie i skuteczniej komunikować się w pracy, to zobacz ten kurs angielskiego w biznesie. Dzięki niemu szybko opanujesz zarówno podstawowe jak i zaawansowane wyrażenia i słownictwo które są niezbędne gdy rozmawiasz z innymi po angielsku w biznesowych sytuacjach.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne w branży IT, to zdarza się że są one częściowo lub w całości w języku angielskim. Nawet polskie firmy wymagają od specjalistów IT aby ich pracownicy bez problemów umieli rozmawiać po angielsku.

Bardzo dobra znajomość języka angielskiego sprawi, że z łatwością poradzisz sobie z pytaniami na rozmowie, takimi jak opowiadanie o swoim poprzednim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, umiejętnościach czy oczekiwań płacowych. Znając angielski na odpowiednim poziomie większa ilość miejsc pracy stoi przed Tobą otworem, gdyż możesz wysyłać CV zarówno do polskich firm jak i tych zagranicznych.

Dokumentacja techniczna

Ważną rzeczą dla programisty, jest umiejętność czytania dokumentacji technicznej. Bardzo często jest ona głównie napisana w języku angielskim. Można natrafić na dokumentacje techniczną w języku polskim, ale bywa że jest ona źle przetłumaczona lub skromna jeśli porówna się ją z odpowiednikiem po angielsku.

Dostęp do lepszej dokumentacji technicznej sprawi, że programista może programować efektywniej, ponieważ szybciej sprawdzi co dana funkcja robi. Co za tym idzie, może oszczędzić sobie nerwów i czasu na szukaniu informacji.

Rozwój zawodowy

Jeśli marzysz o rozwoju zawodowym będąc programistą to język angielski z pewnością Ci w tym pomoże. Większość książek związanych z branżą IT, jest napisanych w j. angielskim. W języku polskim jest ich mało, a jeśli są, to są one tłumaczone z języka angielskiego. Niestety, bardzo często są one słabo przetłumaczone. Dlaczego tak jest? Tłumacz który przepisuje takie książki na język polski, bardzo często sam nie rozumie zagadnień, które tłumaczy bo są one dla niego zbyt trudne i zawiłe. Z tego powodu większość książek o programowaniu po polsku nie nadają się do czegokolwiek.

Jeśli natomiast chcesz się dokształcać za pomocą kursów wideo to po angielsku znajdziesz ich więcej. Oferta dostępnych kursów IT w języku polskim nie jest tak bogata jak w języku angielskim, zarówno jeśli chodzi o kursy darmowe jak i płatne. 

Kontakty

Nawiązywanie kontaktów z innymi profesjonalistami w branży IT może być niezwykle pomocne. Na przykład programista mając jakiś problem może zapytać innych programistów o opinie, wskazówkę lub poprosić o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś zadania. Można to zrobić na różnych forach jak i różnych portalach. Jednym z nich jest znany każdemu programiście StackOverflow. Ponieważ ta strona jest tylko w języku angielskim, to aby z niego korzystać trzeba znać ten język.

Międzynarodowe środowisko

Programiści znający dobrze język angielski, mogą szukać pracy zdalnej w zagranicznych firmach. Dzięki temu mogą zarabiać podobnie jak osoby na zachodzie i dalej mieszkać w Polsce. Z oczywistych względów język angielski jest więc potrzebny, aby komunikować się ze współpracownikami, kierownictwem czy klientami.

Podsumowując, język angielski jest niezwykle ważny w branży IT. Dzięki niemu zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie w zagranicznej firmie gdzie zarobki prawdopodobnie będą wyższe. Staniesz się lepszym programistą bo będziesz miał dostęp do większej ilości książek, szkoleń oraz dokumentacji technicznej.

Język angielski sprawi że będziesz mógł szybciej i lepiej rozmawiać z innymi. Jeśli chcesz się poprawić w tej materii to koniecznie zobacz kurs online na LingoExpert – Język Angielski w Biznesie. W tym kursie dowiesz się jak skutecznie komunikować się podczas spotkań, negocjacji czy prezentacji. Nauczysz się również wyrażeń używanych podczas codziennych sytuacji w pracy, rozmów przez telefon lub korespondencji e-mail. Dowiesz się jak budować gramatycznie poprawne zdania z użyciem biznesowego słownictwa. Nauczysz się też mówić swobodnie i bezstresowo w formalnych sytuacjach biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Brak produktów w koszyku.