Poniższe wideo jest wstępem do kursu Java dla średnio zaawansowanych. Omówimy w nim co już musisz umieć z programowania w Javie zanim przystąpisz do tego szkolenia. Potem dowiesz się czego się nauczysz w tym kursie i jakie będziesz miał umiejętności gdy go ukończysz. Zobaczysz również jak ten kurs został zorganizowany i ile jest w nim lekcji i ćwiczeń. Następnie przejdziemy od razu do nauki. W tej lekcji będziemy omawiać rekurencję. Dowiesz się czym jest rekurencja w Javie oraz jak pisać programy które używają rekurencję.

Rekurencja w Javie

W jednym wielkim skrócie rekurencja oznacza że dana metoda lub funkcja odwołuje się do samej siebie. Aby rekurencja zadziałała to musimy mieć tzw. podstawę wnioskowania. Dzięki tej podstawie nasza metoda będzie odwoływać się aż do momentu gdy dojdzie do tej podstawy. Jeżeli nie będziemy mieć podstawy to nasz program utknie w pętli gdzie nasza funkcja będzie w nieskończoność wywoływać samą siebie.

Rekurencja w JaviePrzykład rekurencji

W tej lekcji jako przykład napiszemy program który jako argument przyjmie jedną liczbę i potem policzy sumę tej liczby oraz liczb mniejszych od niej. Na przykład jeśli jako argument wyślemy do tej funkcji 5 to nasz program policzy ile to jest 5 + 4 + 3 + 2 + 1 i jako wynik zostanie zwrócone 15.

Podstawą wnioskowania w tym programie jest funkcja IF która sprawdza czy argument jest mniejszy lub równy 1. Jeśli tak to metoda nasza zwraca liczbę 1.Gdyby nie ta podstawa to program by w nieskończoność liczył. Jeżeli argument jest większy od 1 to program nasz doda aktualną liczbę do tego co zwróci następne wywołanie metody. Przy odwoływaniu się do tej samej metody to jako argument wysyłamy naszą aktualną liczbę pomniejszoną o 1.

Następne lekcje

To co omówiliśmy w tej lekcji to tylko podstawy rekurencji. W następnych lekcjach będziemy rozwijać ten temat i zobaczysz wtedy więcej przykładów. Aby przejść do następnej części to kliknij w ten link. Jeżeli jesteś zainteresowany dostępem do całego kursu i chcesz mieć wszystkie lekcje i ćwiczenia (także z rekurencji) na swoim komputerze to kliknij w ten link aby dowiedzieć więcej na temat kursu z Javy dla średnio-zaawansowanych.

  • Brak produktów w koszyku.