Poniżej znajdziesz drugą lekcję z kursu Java dla średnio zaawansowanych. W tym filmie będziemy dalej omawiać temat rekurencji. Zobaczysz kolejny przykład który pokaże jak metoda rekurencyjna działa i kiedy ją można wykorzystać. Rekurencja może się wydawać skomplikowana na początku ale z biegiem czasu przestanie ona być takim wyzwaniem.

Palindrom

Co to jest palindrom? To słowo lub zdanie które brzmi tak samo gdy je wymawiamy z lewej jak i z prawej strony. Przykładami są słowa Anna, Madam lub Kobyła ma mały bok. Spróbuj napisać lub wymówić jedno z tych słów czytając od prawej strony zamiast lewej a przekonasz się czym jest palindrom.

Metoda rekurencyjnaMetoda rekurencyjna

W tej lekcji napiszemy program który za pomocą rekurencji sprawdza czy dane słowo to palindrom. Aby to zrobić to nasza rekurencyjna metoda będzie potrzebowała trzech argumentów. Tym pierwszym będzie słowo które chcemy sprawdzić w formie tablicy z typem danych char. Drugim argumentem będzie indeks początkowy i trzecim argumentem będzie indeks końcowy. Z każdym kolejnym odwołaniem się do funkcji będziemy zmieniać te indeksy. Indeks początkowy będzie się zwiększał z indeks końcowy będzie się zmniejszał. Argument reprezentujący słowo będzie zawsze pozostawał taki sam. Naszą podstawą wnioskowania będzie sprawdzenie tych dwóch liter na które wskazują indeksy. Jeżeli będą tym samym to metoda zwróci prawdę a jeśli nie to fałsz.

Następna lekcja

W następnej lekcji będziemy dalej omawiać temat rekurencji. Zobaczysz kolejne przykłady które pokażą Ci jak można wykorzystać rekurencję. Aby zobaczysz następną część tego kursu to kliknij tutaj. Jeżeli podobają Ci się te lekcje i chcesz już teraz otrzymać odstęp do wszystkich części tego kursu to zainwestuj w nasz kurs Java dla średnio zaawansowanych. Znajdziesz tam kilka ćwiczeń z rekurencji które pomocą Ci opanować ten materiał. Jeżeli chcesz stać się profesjonalnym programistą lub jesteś studentem informatyki to te ćwiczenia na pewno Ci pomocą. Pamiętać że pytania związane z rekurencją mogą się pojawić na rozmowach kwalifikacyjnych. Jest to kolejny powód dla którego warto nauczyć się rekurencji. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszego kursu to kliknij w ten link.

  • Brak produktów w koszyku.