W tym filmie dowiesz się jak zadeklarować zmienną w PHP. Zmienna to pewne miejsce w naszym skrypcie gdzie możemy zapisać jakąś wartość np. jakiś fragment tekstu, liczba lub obiekt. Każda zmienna ma jakąś nazwę i za pomocą tej nazwy możemy wydobyć wartość która jest zapisana pod tą zmienną.

Jak zadeklarować zmienną w PHP

Aby stworzyć zmienną to musimy użyć znaku dolara czyli: „$” a następnie musimy podać nazwę zmiennej. Tak więc gdy napiszemy $mojaZmienna to stworzyliśmy zmienną co się nazywa mojaZmienna. Potem musimy napisać jaką wartość chcemy zapisać w tej zmiennej. Jeżeli chcemy zapisać tekst to możemy napisać: $mojaZmienna = „Kurs PHP” oraz aby zapisać do zmiennej liczby to możemy napisać $mojaZmienna = 123.

Musisz pamiętać o tym aby na końcu każdej linii umieścić znak średniku czyli „;”. Gdybyś tego nie zrobił to interpreter PHP pokaże błąd i cały skrypt się nie uruchomi. Tak więc powyższe przykłady możemy napisać w następujący sposób: $mojaZmienna = „Kurs PHP”; oraz $mojaZmienna = 123;.

Gdy później chcemy wyświetlić wartość która jest zapisana pod daną zmienną to możemy do tego użyć funkcji Echo. Wystarczy że napiszemy Echo $mojaZmienna i skrypt pokaże na stronie jaka wartość była zapisana pod tą zmienną.

Zmienne w PHP

Jak zadeklarować zmienną w PHPZmienne istnieją nie tylko w PHP ale także w wielu innych (jeśli nie w każdym) językach do programowania. Tak więc dzięki temu że nauczysz się jak działają zmienne w PHP to będziesz także wiedział jak używać zmiennych w innych językach. Rzecz jasna w każdym języku jak na przykład Java, C# czy Javascript zmienne tworzy się w trochę inny sposób ale sama koncepcja zmiennych się nie zmienia.

Teraz gdy już wiesz czym są zmienne to musisz się nauczyć czym są stałe w PHP. Stałe są bardzo podobne do zmiennych. Jest jednak jedna różnica między tymi dwoma. Zmienne mogą zmieniać swoje wartości a stałe już nie mogą. Aby przejść do następnej lekcji gdzie ten temat jest omawiany to kliknij w ten link.

 

  • Brak produktów w koszyku.