Tutaj znajdziesz krótki poradnik który pokaże Ci jak zainstalować serwer Apache na swoim komputerze z systemem operacyjnym Windows. Dzięki temu będziesz mógł uruchamiać swoje skrypty PHP na swoim komputerze. Nie będziesz musiał wtedy wysyłać swoich skryptów na zewnętrzny hosting lub wirtualny serwer co z kolei sprawi że będziesz mógł programować szybciej.

Jak zainstalować serwer Apache na swoim komputerze

Jeżeli masz wykupiony dostęp do współdzielonego hostingu, wirtualnego serwera, dedykowanego serwera lub chmury i wolisz tam uruchamiać swoje pliki PHP to oczywiście możesz tak zrobić. Dla niektórych jednak takie rozwiązanie może być niewygodne ponieważ wtedy trzeba wysyłać pliki PHP na serwer za każdym razem gdy się chce uruchomić nowo napisany skrypt. Dlatego też lepiej zainstalować serwer Apache na swoim własnym komputerze tak aby można było uruchamiać pliki PHP za pomocą swojego komputera. Programowanie wtedy jest wygodniejsze i szybsze ponieważ nie trzeba wtedy wysyłać plików na odległy serwer.

Instalacja serwera Apache (czyli takiego co uruchomi pliki PHP) może wydawać się trudną i skomplikowaną czynnością. Ale tak nie jest. Instalacja serwera jest bardzo prosta. Jedyne co należy zrobić to pobrać odpowiedni plik instalacyjny, uruchomić go i podążać za wskazówkami pokazywanymi na ekranie. Istnieje kilka różnych serwerów które można pobrać za darmo z internetu. Jednym z nich jest WampServer, drugim jest Xampp a trzeciem jest MAMP.

MAMP – Serwer Apache

Serwer ApacheW tym kursie będziemy używać oprogramowania MAMP dlatego też w tej lekcji zobaczysz jak właśnie zainstalować MAMP na swoim komputerze. Podczas pierwszego uruchomienia lub podczas instalacji lub po zakończeniu instalacji Twój firewall czy antywirus może starać się zablokować serwer lub powstrzymać całą instalację. Będziesz wtedy musisz odblokować swój serwer w firewall’u lub antywirusie ponieważ inaczej serwer nie będzie działał.

Gdy już MAMP zostanie zainstalowany to można skonfigurować swój serwer. Możemy pójść do ustawień i je pozmieniać. Aczkolwiek w tym kursie my zostawiamy domyślne ustawienia i żadnych zmian nie wprowadzimy. W tej lekcji my tylko omówimy co różne opcje robią oraz po co one tam są tak abyś wiedział na przyszłość gdybyś chciał skonfigurować swój serwer Apache.

Gdy już obejrzysz tą lekcję i zainstalujesz serwer Apache na swoim komputerze to masz dwie możliwości. Możesz przejść do trzeciej lekcji i zobaczyć jak zainstalować MAMP na komputerach Apple. Jeżeli nie posiadasz komputera Mac to możesz przejść od razu do czwartej lekcji w której nauczysz się jak używać funkcji Echo w PHP. Jest to jedna z najważniejszych funkcji PHP którą koniecznie musisz opanować.

  • Brak produktów w koszyku.