W tej lekcji napiszesz swój pierwszy program w Javie. Będzie to bardzo prosta aplikacja która pokaże jakąś wiadomość na konsoli. Oprócz tego nauczysz się jakie są poszczególne elementy tego programu, czyli gdzie znajdziemy nazwę pakietu i nazwę klasy. Dowiesz się także czym jest główna metoda main w Javie. Na samym końcu omówimy jak wstawiać komentarze.

Pierwszy program

Nasz pierwszy program będzie się składał z ledwo 6 linijek kodu. Na pierwszej linijce umieszczamy nazwę pakietu. Na drugiej znajdziemy nazwę klasy. Na trzeciej główną metodę main. Na czwartej funkcję która wyświetla tekst na konsoli. Piąta i szósta linijka to tylko zamknięcia nawiasów klamrowych.

Główna metoda main w Javie

Główna metoda main w JaviePakiety i klasy będą omówione dokładnie w późniejszych częściach tego kursu. Przez następne kilka lekcji będziemy używać tylko jednego pakietu i jednej klasy. Warto zwrócić uwagę na główną metodę main w Javie. Jest to metoda którą każda aplikacja Javy musi posiadać ponieważ bez niej program się nie uruchomi. Gdy włączamy naszą aplikację to kompilator Javy sprawdzi czy ta metoda tam jest. Gdy już nasz program zostanie uruchomiony to będzie on wykonywał polecenia które się znajdują wewnątrz głównej metody z góry na dół. Gdy program dotrze na sam koniec głównej metody to aplikacja zakończy swoje działanie.

Komentarze

W tej lekcji dowiesz się jak można wstawiać komentarze. Pozwalają one na wstawienie zwykłego tekstu wewnątrz kodu. Gdy potem program zostanie uruchomiony to kompilator pominie ten tekst który został oznaczony jako komentarz. Komentarze mogą być przydatne w niektórych sytuacjach. Na przykład gdy chcemy aby innym było łatwiej zrozumieć co napisany przez nad kawałek kodu robi. Komentarze mogą też być używane jako przypomnienia lub notatki.

Następna lekcja

Tak więc teraz wiesz jak stworzyć prosty program w Javie oraz poznałeś podstawy funkcji System.out.print Aby obejrzeć następną lekcję kliknij w ten link: Funkcja System.out.print. Jeżeli natomiast chcesz od razu uzyskać dostęp do całego kursu to kliknij w ten link.

  • Brak produktów w koszyku.