W tej lekcji poznasz podstawy Access VBA. Microsoft Access jest programem który służy do obsługiwania baz danych. Jest to bardzo popularne narzędzie wsród firm które muszą przechowywać bardzo duże ilości informacji. Jeżeli jesteś osobą która pracuje często w Accessie to na pewno chciałbyś aby Access wykonywał część roboty za ciebie (szczególnie jeśli często wykonujesz te same czynności). W tym samouczku dowiesz się od podstaw jak można napisać makro za pomocą VBA. VBA jest skrótem od Visual Basic for Applications i jest to język dzięki któremu można stworzyć własne makro w Accessie.

Co nauczysz się w tym filmie

Na początku tej lekcji omówimy jak można otworzyć edytor Visual Basic oraz jak należy wstawić nowy moduł. Wewnątrz tego modułu wstawimy nową procedurę ponieważ w VBA makra składają się z modułów i procedur. Pamiętaj że jedna procedura jest jak jedno makro. Aby uprościć naukę to będziemy w tym kursie tworzyli makra składające się z tylko jednego modułu. W tej lekcji napiszemy makro które będzie wykonywać jedną czynność a mianowicie pokazywać wiadomość w osobnym oknie. Zrobimy to za pomocą funkcji MsgBox.

Potem stworzymy jeszcze jedno makro tak abyś zobaczył jak można stworzyć wiele różnych makr w jednym pliku oraz jak je uruchamiać. Na samym końcu tej lekcji dowiesz się jak można wstawiać komentarze do naszego edytora Visual Basic. Dzięki temu Twoje makra które napiszesz za pomocą VBA w programie Access bedą dużo bardziej czytelne i przejrzyste.

Podsumowanie

Oto małe podsumowanie tej pierwszej lekcji:

  1. Teraz już wiesz jak wstawiać nowe moduły do programu Access za pomocą edytora Visual Basic.
  2. Wiesz już jak można stworzyć jedną lub więcej procedur w VBA i jak je uruchomić.
  3. Zobaczyłeś jak działa funkcja MsgBox.
  4. Dowiedziałeś się także jak można wstawiać komentarze.

Mam nadzieję że ten samouczek z Access VBA był pomocny. Jeśli chcesz zobaczyć drugą cześć tej lekcji, to wejdź tutaj: druga część kursu Access VBA. Aby wrócić do poprzedniej strony to kliknij tutaj.

  • Brak produktów w koszyku.