Jak przyśpieszyć transfer danych z zewnętrznego dysku do komputera i na odwrót

Czy często kopiujesz pliki z komputera do zewnętrznej pamięci USB i vice versa? Zapisujesz swoje dokumenty na zewnętrznym dysku twardym, i chcesz aby transfer danych był szybszy?

Powolna szybkość z którą komputer może kopiować dokumenty, pliki, zdjęcia i filmy może być frustrująca. W tym artykule dowiesz się co możesz zrobić aby przyśpieszyć ten proces kopiowania danych.

 

Ustaw swoje USB na lepszą wydajność

 

Najpierw podłącz swoją pamięć USB lub zewnętrzny dysk twardy do swojego komputera.

Aby zwiększyć szybkość transferu, musisz odnaleźć w swoim Windowsie „Menedżer Urządzeń”. Najprościej można to zrobić klikając Start (jeśli masz Windows 7) i pole wyszukiwania wpisać  „Menedżer Urządzeń”.

Ewentualnie możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na „Mój komputer”, a potem właściwości, a następnie kliknąć  „Menedżer Urządzeń”.

Teraz pokaże Ci się lista urządzeń, musisz pośród niej znaleźć i kliknąć „Stacje dysków”.  Teraz pokaże Ci się lista Twoich podłączonych zewnętrznych dysków twardych. Kliknij dwa razy na tą pamięć USB którą chcesz przyśpieszyć.

Jak przyśpieszyć transfer danych

Pokaże Ci się nowe okienko. Kliknij na zakładkę „Zasady”. Zaznacz „Większa wydajność” i kliknij OK.

Domyślnie Windows ustawia pamięć USB na „Szybkie usuwanie”. To wyłącza buforowanie zapisu i spowalnia transfer danych, ALE za to możesz w każdej chwili odłączyć zewnętrzną pamięć USB, bez używania opcji „Bezpieczne usuwanie sprzętu”.

Dlatego pamiętaj, jeśli zaznaczysz „Większa wydajność” to będziesz musiał zawsze użyć opcji „Bezpieczne usuwanie sprzętu” zanim fizycznie odłączysz swój zewnętrzny dysk twardy. Jeśli tego nie zrobisz to możesz stracić dane na swojej pamięci USB.

Aby Ci było łatwiej używać tej opcji „Bezpieczne usuwanie sprzętu”, to kliknij prawym przyciskiem myszy gdziekolwiek na swoim pulpicie, i wybierz „Nowy” a potem „Skrót”.

W następnym okienku co się pokaże wpisz:

%windir%\System32\control.exe hotplug.dll

To stworzy skrót do „Bezpiecznego usuwania sprzętu” na Twoim pulpicie.

Gotowe! Teraz transfer danych jest szybszy.

 

Inna możliwość: Przejdź na USB 3.0

 

USB 2.0 jest dużo bardziej popularne niż 3.0, ale za to USB 3.0 ma jedną wielką zaletę: jest szybsze.

Testy wykazały że transfer 2.11 GB za pomocą USB 2.0 zajęło 10 minut i 23 second, a transfer danych za pomocą USB 3.0 trwało 1 minutę i 16 seconds. Czyli 5 razy szybciej!

Niestety USB 3.0 jest też droższe, no i przejście z 2.0 na 3.0 może dla niektórych oznaczać zmianę płyty głównej lub nawet całego komputera.

 

Wymień zewnętrzny dysk twardy na nowy

 

Niestety zewnętrzne dyski twarde też się zużywają. Ciągły proces zapisywania i usuwania dokumentów, zdjęć, filmów, itp. może doprowadzić do tego że dysk się zużyje.

Dlatego też jeśli zauważysz że Twoja zewnętrzna pamieć jest wolniejsza od innych, to może to być znak aby kupić nową pamięć USB.

Tak więc jak widzisz da się zrobić parę małych rzeczy aby przyśpieszyć kopiowanie danych. Napisz komentarz poniżej i powiedz jak bardzo udało Ci się zwiększyć szybkość transferu!

Ilość komentarzy: 7

  1. Jest jeszcze jedna kwestia. Niektóre porty USB lepiej obsługują dyski zewnętrzne, a inne gorzej. W komputerze stacjonarnym szybciej działają niestety porty z tyłu obudowy, a w laptopie najczęściej po lewej stronie.
  2. Wymiana dysku czy plyty ew komputera to glupia rada!!! PRZESTAWIENIE USTAWIEN W WINDZIE nic nie daje prawie! Trzeba poprostu dokupic kontroler za 35 zl usb 3.0 na allegro i mamy szybki transfer. Sprawdzmy tylko czy nasz dysk obsluguje usb 3.0 bo jak nie to roznica w wydajnosci bedzie znikoma. U mnie sie sprawdza. Za 35zl bardzo wididiczny skok transferu
  3. Dziękuje za info! Właśnie potrzebuje wydajności bo chce przerzucić 1 TB danych z dysku zewnętrznego na wewnętrzny, port USB 3.0 mam, właśnie kończę instalacje sterowników i spróbuje podłączyć w USB 3.0 bo USB 2.0 strasznie wolny jest, nie przekracza 6MB / S :( Serdecznie pozdrawiam!
    • Witaj Henryk. Niestety nie ma uniwersalnych rozwiązań dla tego typu problemów. Bardzo wiele zależy od sprzętu komputerowego i dysku jaki masz. Dlatego też małe zmiany w oprogramowaniu mogą dać zbyt małe efekty. Prawie najlepszym rozwiązaniem aby przyśpieszyć tranfer danych z dysku zewnętrznego do komputera to jest przerzucenie się na USB 3.0.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Brak produktów w koszyku.