W tej lekcji nauczysz się jak stworzyć swoje pierwsze makro w Excelu za pomocą VBA. W tym samouczku stworzymy prostą procedurę które będzie pokazywać wiadomość dla użytkownika w osobnym oknie.

Co zawiera ta lekcja?

Aby móc programować w VBA i tworzyć makra w Excelu to musimy sprawić aby zakładka „Deweloper” pokazała się w górnym menu wstążki. Bez tej zakładki nie będziesz miał dostępu do odpowiednich narzędzi które pozwolą Ci programować w VBA. Aby sprawić aby ta zakładka się pojawiła to musisz kliknąć na Plik w lewym górnym menu i następnie kliknąć na Opcje. Następnie musisz wybrać pozycję Dostosowywanie wstążki i w prawej kolumnie zaznaczyć pole o nazwie Deweloper i kliknąć OK.

Teraz możemy pójść do zakładki Deweloper która się właśnie pojawiła. Tam znajdziemy kilka przycisków. Nas interesuje ten o nazwie Visual Basic który się znajduje po lewej stronie. Klikamy na niego i wtedy pokazuje się nam edytor VBA. W tym edytorze musimy stworzyć nowy moduł. Robimy to w ten sposób że w górnym menu klikamy na Insert a potem na Module.

Następnym krokiem jest stworzenie nowej procedury. Kod VBA jest podzielony na procedury i gdy uruchamiamy makro to Excel wykonuje jedną lub kilka procedur. Jedna procedura może uruchamiać inną procedurę itp. Więcej na ten temat dowiesz się w przyszłych lekcjach. Przez najbliższe lekcje będziemy używać tylko jedną procedurę tak abyś opanował podstawy VBA.

Gdy już stworzymy taką procedurę to wewnątrz niej umieścimy funkcję MsgBox. Jest to prosta funkcja która sprawia że Excel wyświetla okienko z jakąś wiadomością. W końcowej części tej lekcji dowiesz się jak można uruchomić swoje makro. Jednym ze sposobów jest wstawienie do arkusza w Excelu przycisk który będzie włączał makra. 

Aby wrócić do poprzedniej strony z listą wszystkich darmowych lekcji to kliknij w ten link. Jeżeli chcesz przejść od razu do następnego samouczka to kliknij tutaj: Excel VBA – funkcja Range.

  • Brak produktów w koszyku.