W poprzedniej lekcji nauczyłeś się jak używać zmiennych. W tym wideo dowiesz się jak używać stałe w Javie. Stałe działają w taki sam sposób co zmienne z tą różnicą że zmienne mogą zmieniać swoją wartość a z kolei stałe nie mogą. Zobacz poniższą lekcję aby dowiedzieć się więcej na temat programowania stałych.

Stałe w Javie

Stałe w JavieStałą tworzymy tak jakbyśmy tworzyli zmienną z tą różnicą że na początku deklaracji musimy jeszcze wpisać słowo kluczowe final. Stałe są prawie tym samym co zmienne. Różnią się one tym że zmienne mogą zmieniać swoje wartości. Gdybyśmy spróbowali zmienić wartość stałej to Eclipse od razu to wykryje i pokaże nam błąd. Nasza aplikacja się wtedy nie uruchomi.

Kiedy warto używać stałych

Są sytuacje gdzie stałe mogą być przydatne. Na przykład możemy mieć program który do obliczeń używa litery Pi. Wszyscy dobrze wiemy że Pi nie może zmienić swojej wartości dlatego też możemy stworzyć stałą która reprezentuje Pi.

Istnieją też sytuacje gdzie stałe mogą zwiększyć czytelność kodu. Powiedzmy że mamy stałą o nazwie VAT która posiada wartość 23 (w momencie gdy jest pisany ten artykuł to VAT w naszym kraju wynosi 23%). Gdy potem piszemy program który oblicza VAT to będziemy zawsze odwoływać się do tej stałej a nie do liczby 23, co zwiększy czytelność kodu. Oprócz tego gdyby VAT w naszym kraju zmienił się to możemy wprowadzić tą zmianę w jednym miejscu w naszym programie. Nie musielibyśmy zmieniać wszędzie liczby 23 na nowszą.

Stałe mogą też powstrzymać programistę przed popełnianiem błędów. Gdy programujemy i wiemy że dana zmienna nie powinna zmienić swojej wartości to możemy z niej zrobić stałą tak aby chronić tą zmienną. Możliwe że inny programista będzie kontynuował pisanie naszego kodu i on lub ona nie będzie wiedział że dana zmienna nie może zmienić wartości. Gdy stworzymy stałą to nasz kod jest chroniony przed takimi sytuacjami.

Dzięki stałym nasz kod będzie lepiej zoptymalizowany. Po prostu gdy używamy zmienne to nasz program potrzebuje więcej pamięci ponieważ kompilator musi „pamiętać” o tym że dana zmienna może w przyszłości zmienić wartość. Przy stałych już kompilator Javy tego robić nie musi.

Dalsze lekcje

Teraz jeśli chcesz to możesz zobaczyć ćwiczenia z Javy. Znajdziesz je tutaj. Dzięki nim przećwiczysz to co omówiliśmy w poprzednich lekcjach. Jeśli chcesz uczyć się dalej programowania w Javie to zainwestuj w nasz kurs Java dla początkujących. Jest to szkolenie idealne dla osób które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Aby dowiedzieć się więcej to kliknij tutaj: Kurs Java Dla Początkujących.

  • Brak produktów w koszyku.