Na tej stronie znajdziesz darmowe lekcje które są skierowane dla tych osób które znają VBA i chcą podnieść  swoje umiejętności na poziom zaawansowany. Tak więc zalecamy abyś najpierw nauczył się co najmniej podstaw VBA zanim zaczniesz tutejsze lekcje oglądać. Jeżeli wiesz czym są zmienne, pętle, funkcja IF, Msgbox lub Inputbox w Excelu to tutejsze darmowe samouczki są dla Ciebie.

Zaawansowane programowanie w VBA jest bardzo przydatne jeśli dużo pracujesz w Excelu i chcesz zautomatyzować swoją pracę. Jeśli chcesz aby Twoje makra wykonywały za Ciebie monotonną robotę tak abyś ty miał więcej czasu, to samouczki które tu znajdziesz są dla Ciebie.

Część 1 – Importowanie plików tekstowych i CSV

W części pierwszej nauczysz się jak stworzyć makro które potrafi importować dane z plików tekstowych oraz plików CV. Pliki z zakończeniem .txt są plikami tekstowymi. Są to najcześciej pliki które zostały stworzone w notatniku. Pliki z zakończeniem .csv to takie pliki gdzie każde słowo lub zdanie jest oddzielone przecinkiem. Takie pliki można stworzyć za pomocą notatnika lub Excela. W pierwszej lekcji dowiesz się jak można oba rodzaje plików importować za pomocą VBA. Kliknij w ten link aby zobaczyć pierwszą część kursu.

Część 2 – Filtrowanie plików

Okno wyboru pliku w Excelu

Kliknij aby powiększyć

Za pomocą VBA możemy sprawić aby Excel pokazał okno wyboru pliku. W takim oknie możemy wskazać plik z którym chcemy wykonać jakąś czynność. Zaznaczamy dany plik a potem klikamy przycisk Otwórz. Następnie Excel zrobi coś z danym plikim, np. importuje dane z pliku do Excela. W tej lekcji nauczysz się jak sprawić aby Excel takie okno nam pokazał.

Okno wyboru posiada także taką funkcjonalność jak filtry. Te filtry możemy zawsze znaleźć w prawym dolnym rogu ekranu, tuż nad przyciskim Otwórz i Anuluj. Kiedy klikniemy na przycisk filtrów to Excel pokaże nam listę dostępnych filtrów. Możemy wtedy powiedzieć że chcemy widzieć w oknie wyboru tylko pliki tekstowe, tylko pliki Excela, tylko pliki Worda itp.

Dzięki VBA możemy nie tylko sprawić aby Excel wyświetlił okno wyboru pliku. Możemy także zaprogramować filtry plików. Jeśli chcesz tworzyć zaawansowane makra w Excelu to posiadanie tych umiejętności jest bardzo przydatne. Zobacz tą darmową lekcję już teraz klikając w ten link.

Dalsze lekcje

Te dwie darmowe lekcje to tylko mała cząstka tego czego się nauczysz w całym kursie Excel VBA dla zaawansowanych. Jeśli chcesz aby Twoje makra wykonywały za Ciebie całą pracę tak abyś ty zaoszczędził czas i miał mniej pracy – to ten kurs jest dla Ciebie.

Znajomość Excel VBA na poziomie zaawansowanym jest także bardzo przydatna na rynku pracy. Dzięki tej wiedzy zwiększysz swoje kwalifikacje zawodowe, co z kolei pomoże Ci znaleźć lepiej płatną pracę lub dostać awans tam gdzie już pracujesz. Aby dowiedzieć się więcej na temat całego szkolenia to kliknij tutaj: Kurs Excel VBA Dla Zaawansowanych.

  • Brak produktów w koszyku.