W tej oraz w następnych kilku lekcjach będziesz się uczyć jak tworzyć graficzny interfejs użytkownika (po angielsku GUI – Graphical User Interface). Do tego zadania będzie nam potrzebne biblioteka Swing w Javie. Za jej pomocą będziemy mogli wyświetlić okna, przyciski i inne elementy które tworzą graficzny interfejs. W tej lekcji omówimy teoretyczne podstawy które są potrzebne aby móc taki interfejs stworzyć a w następnych lekcjach już zaczniemy pisać kod.

 Biblioteka Swing w Javie

Java oferuje dwie podstawowe biblioteki do programowania i tworzenia interfejsów graficznych. Są nimi AWT oraz Swing. Biblioteka Swing jest nowsza co sprawia że posiada ona kilka zalet których AWT nie posiada. Jedną z tych zalet jest to że aplikacje napisane przy pomocy Swing będą wyglądać tak samo na każdym systemie operacyjnym. Istnieją też inne biblioteki które mogą nam pomóc stworzyć interfejs graficzny. Jedną z nich jest framework Javafx która w ostatnich latach stała się dość popularna. My w tym kursie omówimy trochę bibliotekę AWT i większość czasu poświecimy na bibliotekę Swing ponieważ są one podstawowymi narzędziami do tworzenia interfejsów graficznych w Javie.

Model RGB

W Javie tworzymy kolory według modelu RGB (Red, Green, Blue). Działa on tak że piszemy ile czerwonych, zielonych oraz niebieskich pikseli ma mieć nasz kolor. Mieszanka tych trzech kolorów stworzy inny kolor. My podajemy tą wartość od 0 do 255 gdzie 0 oznacza że nie ma żadnych pikseli danego koloru a 255 oznacza maksymalne nasycenie danym kolorem. Tak więc aby stworzyć delikatnie czerwony kolor to możemy napisać new Color(255, 50, 50). Ten kawałek kodu oznacza że używamy maksymalną ilość czerwonych pikseli (255) i tylko trochę zielonych i niebieskich pikseli (każdy po 50).

Następna lekcja

Teraz kiedy już znasz teoretyczne podstawy to możemy przejść do bardziej praktycznych zagadnień. W następnej lekcji już zaczniemy pisać kod który wyświetli okno. W tym oknie będziemy potem umieszczać równe elementy takie jak pola tekstowe, przyciski itp. Aby zobaczyć następną lekcję to kliknij tutaj.

  • Brak produktów w koszyku.