Znajdziesz tutaj pierwszą lekcję wideo z kursu Photoshop dla początkujących. Jeżeli chcesz nauczyć się Photoshopa od podstaw to ten samouczek jest właśnie dla Ciebie.

Tworzenie nowego dokumentu w Photoshopie

Na początku tej lekcji omówimy menu Photoshopa którem można podzielić na trzy części. Górna cześć zawiera główne opcje takie jak Plik, Edycja, Obraz, Pomoc itp. Prawa część zawiera opcje takie jak warstwy, kolor, dopasowania, itp. Lewe menu zawiera podstawowe narzędzia takie jak pędzel, kadrowanie, gumka, itp.

Ciekawostką jest to że gdy wybierzemy jakieś narzędzie z lewego menu to podmenu u góry się zmienia. Dzięki temu możemy zmieniać to jak dane narzędzie działa. Np. gdy zaznaczymy pędzel, to w górnym podmenu możemy zmienić rozmiar pędzla lub sposób w jaki on maluje obraz.

Po takim szybkim przedstawieniu menu weźmiemy się za tworzenie nowego dokumentu w Photoshopie. Idziemy wtedy do Plik i następnie wybieramy Nowy. Wtedy pokaże się nam nowe okno. W tym oknie możemy zmienić ustawienia naszego nowego dokumentu/obrazu.

Zmiana szerokości, wysokości i rozdzielczości

W tym szkoleniu najpierw zmienimy nazwę. Potem Zmienimy szerokość i wysokość. Photoshop daje nam możliwość podania tych wartości w pikselach, calach, centymetrach, punktach, itp. W tym kursie my zawsze używamy piksele ale jeśli chcesz to możesz używać innych jednostek wg. własnego uznania.

Następnie wybierzemy rozdzielczość. Im większą wartość wpiszemy w tym ustawieniu to tym lepszą jakość będzie miał nasz obraz. Jest jednak jedno ale. Im lepszą jakość ma nasz dokument to tym więcej miejsca będzie zajmował na dysku. Niestety jest to coś za coś. Rozdzielczość możemy wpisać jako piksele na cal lub jako piksele na centymetr.

Przydatną funkcją Photoshopa jest to że gdy zmieniamy rozdzielczość naszego dokumentu to Photoshop w prawej część okna pokazuje podgląd który mówi jaki będzie rozmiar obrazu z daną rozdzielczością. Dzięki temu wiemy razu ile miejsca na dysku twardym komputera zajmie nasz obraz.

Tryb kolorów

Potem możemy wybrać tryb/model kolorów. W tym kursie najcześciej będziemy używać trybu RGB. Istnieją też inne modele takie jak CMYK. To jaki model powinno się użyć zależy od sytuacji. Jeśli nie jesteś pewien jaki tryb użyć to wybierz RGB ponieważ jest on domyślnym trybem.

Następnie będziemy mogli wybrać zawartość tła. Domyślnie Photoshop wypełnia tło kolorem białym. Jeśli chcemy to możemy to zmienić na tło z innym kolorem lub tło przeźroczyste.

Pod koniec tej lekcji użyjemy pędzla do namalowania kilku linii tak abyś zobaczył jak używać lewego, prawego i górnego menu. Między innymi zobaczysz jak działa kilka opcji w górnym menu Edycja oraz jak działa Historia w prawym menu. Zobacz tą darmową lekcję już teraz:

Teraz już obejrzałeś pierwszą darmową lekcję z kursu Photoshop dla początkujących. Wiesz już teraz jak działa interfejs Photoshopa i gdzie znaleźć różne podstawowe narzędzia. Kliknij tutaj aby wrócić do poprzedniej strony skąd będziesz mógł przejść do następnej lekcji.

  • Brak produktów w koszyku.