3 sposoby na odzyskanie usuniętych plików z komputera

Nie zdarza się to często ale część z nas miała taką sytuację że przez przypadek usunęła jakiś ważny plik. Albo musieliśmy że dany plik jest niepotrzebny, usunęliśmy go a dwa dni potem stwierdziliśmy że jednak znów go potrzebujemy. Inny użytkownik komputera też może nam coś niechcący usunąć. Jak odzyskać takie pliki? Na szczęście Windows 7 oraz 8 daje taką możliwość.

Gdy usuniemy jakiś plik to ląduje on w koszu. Gdy go usuniemy z kosza to znika. Ale nawet wtedy ten plik nie jest całkowicie usunięty. Windows trzyma go jeszcze przez jakiś czas, zanim go całkowicie zniknie.

Istnieją trzy narzędzia które możemy wykorzystać, aby odzyskać nasze pliki. Oto one:

 

Przywracanie Systemu Windows

Windows 7 oraz 8 posiada pewną wbudowaną funkcję, która się nazywa Przywracanie Systemu. Dzięki tej opcji możesz przywrócić swój system do poprzedniego stanu, i tym samym odzyskać swoje utracone pliki.

Jest jednak kilka wymogów które muszą zostać spełnione. Po pierwsze twój komputer musi mieć włączoną opcję przywracania systemu. Po drugie twój plik (który chcesz odzyskać) musiał zostać stworzymy przed tym jak twój system tworzył tzw. punkt przywracania.

Tak więc to narzędzie może nie odzyskać nam tego pliku który chcemy. Aby skorzystać z tego narzędzia, kliknij prawym przyciskiem myszy na Mój komputer, potem kliknij Właściwości. Następnie wybierz Ochrona Systemu. Wtedy pojawi Ci się takie okno jakie widzisz poniżej.

Przywracanie systemu w Windows 7

Stąd możesz zrobić kilka rzeczy. Kliknij Przywracanie systemu aby twój komputer wyświetlił wszystkie punkty z których możesz przywrócić swój system. Jeżeli twój plik został stworzony przed utworzeniem jednego z tych punktów, to możesz taki punkt przywrócić. Musisz popatrzeć na datę które pokazuje kiedy dany punkt przywracania był stworzony.

Gdy powiesz Windowsowi że chcesz przywrócić dany punkt, to wtedy twój komputer przywróci wszystkie ustawienia, pliki, foldery z tamtej daty. Wszystko co stworzyłeś po tym punkcie, zostanie utracone. Tak więc dobrze się zastanów czy chcesz tą operację wykonać.

 

Recuva

Jest to rozwiązanie które najbardziej polecam. Sam używałem tego narzędzia kiedyś i nie było z nim problemów. Program jest darmowy, prosty w obsłudze i intuicyjny. Najpierw go pobierz z internetu (po prostu wpisz w Google „Recuva” i wybierz jedną ze stron która się pokaże) a potem zainstaluj.

Gdy już zainstalujesz i włączysz Recuve to podążaj za wskazówkami. Będziesz musiał podać jakiego rodzaju plik chcesz odzyskać i mniej więcej gdzie ten plik się znajdował zanim go usunąłeś.

Potem Recuva będzie skanował twój system w poszukiwaniu usuniętych plików. Po ukończeniu skanowania Recuva pokaże Ci listę plików które można odzyskać. Znajdź na tej liście swój plik, zaznacz go i wybierz Odzyskaj.

program-recuva

 

Randora Recovery

Nie jest to może najlepsze narzędzie do odzyskiwania plików, ponieważ jest trochę wolne. Bardzo długo skanuje w poszukiwaniu usuniętych plików. Ale za to działa prawidłowo.

Jedną fajną rzeczą która Pandora Recovery oferuje jest to, iż program pozwali Ci wyświetlić dany plik zanim go odzyskasz. Dzięki temu będziesz miał pewność że odzyskujesz właściwy plik.

Pandora Recovery

 

Podsumowanie

Tak więc to były 3 sposoby na odzyskanie usuniętych plików z komputera. Teraz już wiesz jak to zrobić i jakich narzędzi użyć. Tak więc powodzenia! Pamiętaj aby zostawić komentarz na dole. Napisz co o tym myślisz lub jeśli masz jakieś pytanie to napisz je w komentarzu.

 

Ilość komentarzy: 16

 1. Program Recuva zadziałał fantastycznie. Ale co mnie przeraziło to ilość plików które znalazł program i zalegają w otchłaniach komputera. Bardzo dziękuje za porady- 5lat później, a dalej aktualne :)
 2. Miałam problem ale otyczyło to przeniesienia z telefonu o laptopa pliku który był screenem z tekstami.Niestety otworzyłam pliki na pulpicie i okazały sie puste i pisało: Plik został przeniesiony lub zmieniony.Zmartwiłam się strasznie bo chciałam zrobic porzaek w tel i przeniesc pliki na komp.a sie ozyskać te pliki?
 3. U mnie takie coś nie podziałało, musiałem oddawac laptopa do serwisu. Dobrze, że kumpel pracuje w Galileo, to mi powiedział, że oni to na szybko ogarną.
 4. A znasz jakiś sposób na odzyskanie odinstalowanej aplikacji/ gry? Źle działała, myślałam, że odinstaluję i zainstaluję ponownie ale nie mogę znaleźć do pobrania tej konkretnej gierki w tej wersji. Jest szansa żeby ją odzyskać? Pomóżcie
 5. Witam muszę odzyskać utracona prace licencjacką, plik jest ale jest pusty nie mam pojęcia dlaczego. czy samo przywracanie systemu Windows coś da czy ratować się jakimiś aplikacjami ?
  • Witam. W tym przypadku lepiej spróbuj użyć jakąś aplikację zamiast przywracania systemu Windows.
 6. Dane na dysku są nadpisywane, nie zawsze można odzyskać plik. To że odzyskasz plik nie znaczy, że go otworzysz, struktura pliku może być rozbita i na przykład jak utraciłeś plik excel to możliwe, że go nie otworzysz przez excel. Easy Recovery jest dobrym narzędziem zdarzało mi się odzyskać dane ze sformatowanej partycji.
 7. Usunąłem plik dwa lata temu z partycji (E:) nigdy nie była formatowania, lecz partycja systemowa była formatowania i instalowany nowy system kilka razy, jest możliwość odzyskania pliku?
  • Nie do końca rozumiem pytania. Chodzi Ci o to że plik jest na partycji E, oraz że ta partycja nigdy nie była formatowana? W takim wypadku powinno to być możliwe aby odzyskać plik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Brak produktów w koszyku.