Jak usunąć wirusa ze swojego komputera?

Jak usunąć wirusa

Czasami zdarza się, że nasz komputer zostanie zainfekowany wirusem. Takiego wirusa musimy jak najszybciej usunąć, ponieważ może on zbierać nasze dane prywatne i firmowe. Może także wykraść nasze dane bankowe, numery kart płatniczych, itp. W tym artykule znajdziesz garść porad o tym, jak usunąć wirusa ze swojego komputera.

Tak więc co zrobić gdy już się zorientujemy że mamy złośliwe oprogramowanie na swoim sprzęcie? W pierwszej kolejności musisz zaprzestać korzystać z zainfekowanego komputera, przynajmniej do takich poważniejszych czynności (np. do zakupów lub logowania się do twojego banku).

Potem warto by było wymienić hasła do tych serwisów z których korzystałeś w ostatnim czasie na zainfekowanym komputerze (np. poczta email, strona banku, itp.)

Następnie powinieneś odłączyć komputer od internetu (tak aby wirus nie mógł wysłać żadnych twoich danych) i przeskanuj cały system swoim antywirusem. Jeśli antywirus znajdzie złośliwe oprogramowanie które zainfekowało twój komputer to je usuń lub przenieś do kwarantanny.

Jeżeli nie masz żadnego antywirusa na swoim komputerze to ściągnij jakiś darmowy. Jednym z najpopularniejszych darmowych antywirusów jest Avast.

Może też się zdarzyć że po przeskanowaniu antywirus pokaże iż nie ma żadnych zagrożeń na twoim komputerze. Albo też może być tak że antywirus znajdzie to złośliwe oprogramowanie, ale nie będzie w stanie go usunąć. Wtedy pozostało nam zrobić jedną z poniższych rzeczy:

  1. Zwrócić się do specjalisty, aby usunął wirusa.
  2. Sformatować komputer. Wtedy wyczyszcza się cały system i wirus na pewno zostanie usunięty. Zanim to jednak zrobisz to zrób kopię wszystkich swoim ważnych plików z tego komputera, co ma być sformatowany, ponieważ wszystkie dane na tym komputerze zostaną utracone.
  3. Nie zalecam tego ostatniego kroku, ale jeśli stwierdzisz, że wirus na twoim komputerze nie jest zbyt groźny, to możesz go tak zostawić. Tylko wtedy nie używaj tego komputera do logowania się na swoją pocztę lub do banku, do tych celów używaj innego, niezainfekowanego komputera. Ten komputer, co masz zainfekowany będziesz mógł używać do mniej ważnych celów… np. do przeglądania memów… albo pudelka.

Na sam koniec warto dodać jeszcze jedną bardzo ważną radę: to czy komputer zostanie zainfekowany czy nie, w dużej mierze zależy od użytkownika. Zwracaj uwagę, na jakie strony wchodzisz. Jeśli dane strona proponuje abyś pobrał jakieś pirackie lub nielegalne oprogramowanie, to powinieneś uważać, bo to może być wirus.

Warto też posiadać dobrego antywirusa. Jeśli masz na komputerze jakiś darmowy antywirus, to istnieje szansa że ten program za wiele ci nie pomoże. Darmowe antywirusy najczęściej są słabe w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń. Czasami lepiej jest zainwestować te 100 – 150 zł na lepszy antywirus który da nam pewniejszą ochronę.

A ty? Jak zabezpieczasz swój komputer przed wirusami? Napisz w komentarzu poniżej co myślisz o tym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.