Jak usunąć wirusa ze swojego komputera?

W tym artykule dowiesz się jak usunąć wirusa ze swojego komputera. Jeśli przytrafi się nam taka sytuacja że komputer zostanie zainfekowany wirusem, to musimy go jak najszybciej usunąć, ponieważ będzie on zbierać nasze dane osobowe. Oprócz tego może on także wykraść nasze dane bankowe, numery kart płatniczych, oraz wiele innych cennych informacji. W tym artykule znajdziesz garść porad o tym jak usunąć wirusa ze swojego komputera.

Jak usunąć wirusa

Zmień hasło do swoich kont

Tak więc co zrobić gdy już się zorientujemy że mamy złośliwe oprogramowanie na swoim sprzęcie? W pierwszej kolejności musisz zaprzestać korzystać z zainfekowanego komputera, przynajmniej do takich poważniejszych czynności (np. do zakupów online, logowania się do strony internetowej Twojego banku, poczty e-mail lub Facebooka).

Jak usunąć wirusa? Zrób pełny skan komputera

Potem warto by było wymienić wszystkie hasła do tych serwisów z których korzystałeś w ostatnim czasie na zainfekowanym komputerze (np. poczta e-mail, strona banku, Facebooka, itp.). Następnie powinieneś odłączyć komputer od internetu (tak aby wirus nie mógł przekazać Twoich danych hakerowi) i zrób pełny skan swoim antywirusem.

Jeśli antywirus znajdzie złośliwe oprogramowanie które zainfekowało Twój komputer to je usuń lub przenieś do kwarantanny. Jeżeli nie masz żadnego antywirusa na swoim komputerze to ściągnij jakiś darmowy (aby to zrobić będziesz jednak musiał znów podłączyć komputer do internetu, na czas ściągania). Jednym z najpopularniejszych darmowych antywirusów jest Avast.

Co dalej?

Jeśli Twój antywirus znalazł wirusa i go usunął to świetnie! Najprawdopodobniej problem został rozwiązany. Może się jednak zdarzyć że po przeskanowaniu antywirus znajdzie złośliwe oprogramowanie ale nie będzie w stanie go usunąć (lub usunie go ale wirus za chwilę powróci). Wtedy pozostało nam zrobić jedną z poniższych rzeczy:

  1. Zwrócić się do specjalisty aby usunął wirusa.
  2. Sformatować komputer. Wtedy wyczyszcza się cały system i wirus na pewno zostanie usunięty. Zanim to jednak zrobisz to zrób kopię wszystkich swoim ważnych plików z tego komputera, co ma być sformatowany, ponieważ wszystkie dane na tym komputerze zostaną utracone.

Kilka porad na koniec

Na sam koniec warto dodać jeszcze jedną bardzo ważną radę: to czy komputer zostanie zainfekowany czy nie, w dużej mierze zależy od użytkownika. Zwracaj uwagę, na jakie strony wchodzisz. Jeśli dana strona proponuje abyś pobrał jakieś pirackie lub nielegalne oprogramowanie, to powinieneś uważać, bo to może być wirus.

Warto też posiadać dobrego antywirusa. Jeśli masz na komputerze jakiś darmowy antywirus, to istnieje szansa że ten program za wiele Ci nie pomoże. Darmowe antywirusy najczęściej są słabe w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń. Czasami lepiej jest zainwestować trochę pieniędzy w lepszy antywirus który da nam pewniejszą ochronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Brak produktów w koszyku.