Darmowy pakiet biurowy Libre Office zamiast Microsoft Office

W tym artykule dowiesz się czym jest pakiet biurowy Libre Office. Każdy słyszał o pakiecie Microsoft Office. Jest to zestaw różnych programów takich jak Excel, Word, PowerPoint czy Outlook. Ale niestety Ms Office zawsze miał jedną sporą wadę: wysoką cenę. Od czasu do czasu otrzymuję zapytania od niektórych użytkowników czy istnieje jakaś darmowa alternatywa dla Microsoft Office. Mam dobre wieści – tak, taka alternatywa istnieje.

Libre Office to darmowy pakiet biurowy, który zawiera narzędzia takie jak: Writer, Calc,  Impress, Math, Draw oraz Base. Wszystkie te programy są w stanie zastąpić nam pakiet Office.

Pakiet biurowy Libre Office jest rozwijany przez organizację non-profit o nazwie The Document Foundation, która ma swoją główną siedzibę w Berlinie. Programiści z The Document Foundation byli kiedyś częścią zespołu, który rozwijał Open Office ale z powodu pewnych sporów postanowili się odłączyć i stworzyć własną organizację.

pakiet biurowy Libre Office

Dostępne narzędzia

Oto opis każdego programu, który wchodzi w skład pakietu Libre Office:

  • Writer – to program do edycji tekstu, działa tak samo jak Microsoft Word. Writer może nam się przysłużyć gdy chcemy napisać jakiś dokument, krótki list, pracę domową, raport do pracy, itp. Możemy w nim tworzyć tabele, kolumny, diagramy, i tak dalej.
  • Calc  – to arkusz kalkulacyjny, działa tak samo jak Microsoft Excel. W Calc możemy wpisywać formuły, tworzyć diagramy, importować baze danych (na przykład SQL lub Oracle), tworzyć statystyki, itp.
  • Impress – to program który zastąpi nam PowerPointa. Dzięki Impress możemy tworzyć prezentacje multimedialne.
  • Base – ten program zastąpi nam Accessa. Base pozwala na stworzenie baz danych, formularzy czy raportów. Do Base można importować informacje z innych baz danych takich jak MySQL lub Microsoft Access.
  • Math – jest narzędziem które pozwala stworzyć proste równania matematyczne, naukowe, chemiczne lub elektroniczne.
  • Draw – to narzędzie graficzne, dzięki któremu obrócimy wszystkie elementy, stworzymy schematy, formularze 3D oraz wiele innych tym podobnych.

Libre Office jest dostępny w języku polskim, i można go ściągnąć za darmo tutaj: pobierz Libre Office.

Moja opinia o Libre Office

Zanim zabrałem się za pisanie o Libre Office, postanowiłem że najpierw go osobiście przetestuje. Ściągnąłem go i zainstalowałem na swoim komputerze, i używałem od czasu do czasu przez ponad miesiąc. I oto moje wnioski: pakiet biurowy Libre Office ma zarówno pozytywy jak i negatywy.

Zacznijmy najpierw od tych pozytywnych stron. Największym plusem jest to że Libre Office jest w stanie w pełni zastąpić nam standardowy pakiet Microsoft Office. Libre Office zawiera wszystko co potrzebujemy – możemy dzięki niemu tworzyć dokumenty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje czy bazy danych. No i oprócz tego Libre Office jest za darmo.

A teraz czas na negatywne strony. Przede wszystkim Libre Office jest bardzo wolny gdy go włączamy. Strasznie wolny. Ale gdy go już włączymy to działa sprawnie i szybko bez zarzutów. Jeśli nie sprawia nam problemów czekanie tych 20 – 30 sekund ekstra podczas uruchamiania Libre Office, to nie powinno to dla nas być większym problemem.

Następna rzecz: Libre Office czasami sprawiał problemy gdy włączało się pliki stworzone przez Microsoft Office. W większości przypadków wszystko działało, ale w tych 10% przypadków zdarzało się że gdy otwarłem plik .docx (czyli plik stworzony przez Microsoft Word) to Libre Office coś zniekształcał… Na przykład kolorowy diagram nagle robił się szary.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą nie mogę zakwalifikować ani jako pozytywną ani jako negatywną cechę. Chodzi o to że musimy się nauczyć jak używać Libre Office i do niego przyzwyczaić. Na początku ciężko mi było znaleźć daną funkcję czy opcję we Writerze czy Calcu. Ale po kilku razach używania przyzwyczaiłem się do programu i już bez większych problemów wiedziałem gdzie co jest.

Dlaczego nie zaliczam tego jako negatywną cechę? Powodem jest to iż Microsoft Office również trzeba się nauczyć obsługiwać. Ponieważ byłem bardzo przyzwyczajony do MS Office, to nie było mi łatwo przerzucić się na Libre Office. Ale po pewnym czasie problem ten zanikał.

Pakiet biurowy Libre Office

Tak więc oto były pozytywy i negatywy tego darmowego pakietu biurowego. Tobie pozostawiam decyzję czy chcesz wypróbować ten pakiet czy nie. Libre Office z pewnością przyda się osobom które nie chcą wydawać pieniędzy na program do pisania tekstu czy tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. Libre Office możesz pobrać z tej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Brak produktów w koszyku.