Jak zapakować pliki do .zip

W poprzednim wpisie na tym blogu, pokazałem jak można za pomocą programu 7zip rozpakować plik zip. Teraz myślę że przyszedł czas aby krótko opisać jak można zapakować pliki do formatu zip.

Ale najpierw zastanówmy się: po co miałbyś zapakowywać pliki do zipa? Powodów może być kilka, na przykład powiedzmy że chcesz wysłać swojemu przyjacielowi kilka plików lub nawet cały folder przez emaila. Gdybyś miał to robić normalnie, to musiałbyś wysyłać swojemu przyjacielowi każdy plik z osobna, co może zająć trochę dużo czasu (szczególnie jeśli chcesz tej osobie wysłać sporą liczbę plików, np. 30 zdjęć).

Aby się nie męczyć wysyłaniem każdego pliku jeden po drugim, to możemy wszystkie te pliki (lub cały folder w którym te pliki się znajdują) zapakować do formatu zip.

Musimy najpierw zainstalować na swoim komputerze program 7zip. Kiedy już to zrobimy, jesteśmy gotowi do działania. A więc tak:

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na folder który chcesz zapakować lub zaznacz wszystkie te pliki które chcesz zapakować a potem kliknij na jednym z tych plików prawym przyciskiem myszy.

2. Teraz pojawi się okno z kilkoma opcjami. Wybierz “7 zip” a potem “Dodaj do archiwum”.

Jak zapakować plik za pomocą 7 zip

3. Teraz pojawi się nowe okno. Tutaj znajdują się różne opcję które pozwalają Ci wpłynąć na to jak zapakowany będzie plik. Jeśli nie chcesz się zagłębiać w to, co każda z tych opcji oznacza, to nie musisz. Kliknij po prostu przycisk “OK” a program rozpocznie pakowanie twoich plików/folderu.

4. Kiedy pakowanie dobiegnie końca, to pojawi się nowy plik z końcówką .zip w tym samym folderze co twoje stare pliki (no chyba że coś zmieniłeś w opcjach w kroku 3).

5. Teraz wszystko jest gotowe. Możesz wysłać swój plik zip komuś przez na przykład pocztę email.

W kroku 3 można zmodyfikować opcje tak, aby program zapakował twoje pliki trochę inaczej, np. można sprawić aby program podzielił twój plik zip na kilka części. Ale to jest przydatne tylko jeśli chcemy zapakować pliki który bardzo dużo “ważą” – na przykład 700 mb, 5 GB, itp.

Mam nadzieję że ten tutorial okazał się pomocny i że teraz wiesz jak zapakować swoje pliki lub folder do formatu zip.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.