Microsoft Office 2016 – Co nowego?

Microsoft Office 2016Microsoft już jakiś czas temu uruchomił sprzedaż nowej wersji jednego ze swoich najważniejszych produktów: Microsoft Office 2016. Nowy Office jest dostępny nie tylko na komputery PC z Windowsem, ale także na urządzenia z Androidem, iOS, OS X oraz na tablety z Windowsem.

W tym wpisie zamierzam Ci przedstawić najważniejsze nowości jakie oferuje nowy Office. Jeżeli martwisz się że będziesz musiał od nowa uczyć się całego pakietu Office, to nie martw się. Niewiele się zmieniło, oprócz kilku nowych funkcji cała reszta jest taka sama. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do Office 2013 (lub Office 2010 czy Office 2007) to przesiadka na Office 2016 nie będzie żadnym problemem.

Tak więc co nowego znajdziemy w Microsoft Office 2016?

Nowości w Outlooku

Outlook doczekał się kilku nowości które sprawiają że ten program jest lepszy niż jego poprzednie wersje. Poniżej znajdziesz listę trzech nowych rzeczy które znajdziemy w tym programie.

Załączniki

W Outlooku 2016 została dodana nowa funkcja związana z załącznikami. Gdy będziemy dołączać załączniki do naszego e-maila, to program zapyta się nas czy chcemy ten plik wysłać jako tradycyjny załącznik, lub też czy chcemy wysłać ten plik na nasze konto OneDrive i wysłać w e-mailu link do tego pliku.

Grupy

Świat się zmienia. Coraz więcej zespołów w różnych firmach współpracuje między sobą zdalnie, za pomocą takich narzędzi jak e-mail, wideo, audio lub rozmów wirtualnych. Microsoft chce ułatwić pracę takim zespołom. W Outlooku 2016 można stworzyć grupę i nią administrować, przeglądać historykę konwersacji, oraz zarządzać plikami i notatkami które należą do grupy i się znajdują na OneDrive.

Precz z bałaganem!

Microsoft wbudował specjalne narzędzie do Outlooka, które stara się w tle analizować naszą pocztę. Potem Outlook te ważniejsze e-maile zostawia w głównej skrzynce a te mniej ważne e-maile lądują w innym folderze dla tych wiadomości z mniejszym priorytetem. Tą funkcję można oczywiście włączyć lub wyłączyć.

Reszta programów w Microsoft Office 2016

A jakie nowości znajdziemy w takich programach jak Excel czy Word? Poniżej następna lista które pokazuje te najważniejsze nowe funkcje.

Współpraca w czasie rzeczywistym w Wordzie

W nowym Wordzie kilka osób będzie miało możliwość pracy nad dokumentami w tym samym czasie. Ta nowa funkcja ma ułatwić pracę między zespołami. Ten pomysł nie jest jednak czymś rewolucyjnym, np. Google Doc tą funkcję od dawna oferuje.

Pasek wyszukiwania nad menu

Microsoft wie że większość użytkowników pakietu Office nie wykorzystuje całego potencjału tych programów. Aby ułatwić nam wyszukiwanie różnych funkcji (czy to w Excelu, Wordzie lub innym programie) to możemy skorzystać ze specjalnego pola wyszukiwania. Nazywa się ono „Powiedz mi, co chcesz zrobić”. Znajduje się ono nad menu wstążki, i wystarczy że zaczniemy tam pisać co chcemy zrobić lub czego szukamy, a program zaproponuje nam jakiej funkcji użyć.

Łatwiejsze importowanie w Excelu

W Excelu 2016 jest trochę mniej nowości niż w Excel 2013. Do Excela 2016 zostało wbudowane narzędzie, które pozwala na importowanie danych z takich źródeł jak np. Wikipedia lub Azure Microsoft Marketplace. Te dane można potem badać, łączyć i udoskonalać z naszymi własnymi danymi w Excelu.

Poprawione menu

Microsoft ułatwił trochę nawigowanie w menu „Plik” w Office 2016. Teraz ma to być łatwiejsze aby znaleźć właściwą zakładkę gdy chcemy np. zapisać plik pod inną nazwą, otworzyć inny dokument lub zobaczyć ostatnio otwarte dokumenty.

Ochrona przed utratą danych

W Office 2016 można użyć specjalnego narzędzia do ochrony przed utratą danych. Administrator systemu może łatwiej ustalić kto ma dostęp do danego pliku i jakie prawa ma dany użytkownik. Oprócz tego można zaszyfrować dany plik. To narzędzie jest dostępne w Word, Excel i PowerPoint.

Podsumowanie nowości w Office 2016

Jak widać jest kilka nowych funkcji i narzędzi w Office 2016 które mają nam jeszcze bardziej ułatwić i przyśpieszyć pracę. Jest też kilka innych, kosmetycznych zmian których tutaj nie wymieniłem, bo uznałem że nie warto je przytaczać (np. możliwość połączenia się ze sklepem Microsoftu przez Office’a lub drobne zmiany w kolorystyce).

Najważniejsze jest to że znając poprzednie wersje Office’a możemy spokojnie się przesiąść na Office’a 2016. Nie ma takiego wielkiego przeskoku jaki był gdy Microsoft wprowadził menu wstążki w 2007. Tak więc jeśli chcesz, to możesz spokojnie zacząć działać w Office 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Brak produktów w koszyku.