Jak wstawić matematyczne równania i symbole w Microsoft Word

W poprzednim poradniku napisałem jak można za pomocą skrótów klawiszowych wstawiać greckie symbole w Microsoft Word. W tym artykule chciałbym omówić nieco podobny temat a mianowicie jak wstawić matematyczne równania i symbole w Microsoft Word.

Wstawianie symboli

Wstawianie symboli jest proste. W głównym menu idziemy do zakładki Wstawianie, potem klikamy na przycisk Symbol. Wtedy pokaże się nam lista najczęściej używanych symboli. Jeśli symbol którego szukamy znajduje się na tej liście, to go klikamy, i wtedy zostanie on wstawiony do naszego dokumentu Word.

Wstaw symbol w Microsoft Word

Kliknij aby powiększyć

Jeśli jednak na tej liście nie ma interesującego nas symbolu to klikamy na pozycję Więcej symboli i wtedy pokazuje się nam osobne okno które zawiera wszystkie specjalne symbole. W tym oknie możemy znaleźć interesujący nas symbol i go kliknąć aby wstawić go do naszego dokumentu.

Wstawiania symboli w Wordzie

Kliknij aby powiększyć

Symbole podzielone są na podzbiory. Musimy najpierw wybrać odpowiedni podzbiór zanim znajdziemy interesujący nas symbol. Tak więc jeśli szukamy symboli matematycznych, to musimy wybrać podzbiór związany matematycznymi symbolami, na przykład Operatory matematyczne.  Jeśli chcemy to możemy także zmienić czcionkę symboli w zakładce Czcionka.

Wstawianie równań matematycznych

W podobny sposób możemy wstawiać formuły lub równania matematyczne. W zakładce Wstawianie, obok ikony Symbol znajduję się ikona o nazwie Równanie. Gdy klikniemy na nią to pokaże się lista już gotowych i najczęściej używanych równań. Musimy na jedno z tych równań kliknąć aby je wstawić do dokumentu Word. Jeżeli żadne z tych gotowych formuł nam nie pasuje, lub chcemy stworzyć naszą formułę po swojemu, to musimy wybrać opcję Wstaw nowe równanie która się znajduje na samym dole tej listy.

Wstawić matematyczne równanie w Microsoft Word

Kliknij aby powiększyć

Gdy klikniemy Wstaw nowe równanie to do naszego pliku Word wstawiona zostanie pusta formuła. Teraz możemy do niej wstawiać różne równania oraz symbole, za pomocą górnego menu. Możemy wstawiać takie równania jak na przykład ułamki, pierwiastki, całki, funkcje sin lub cos, macierze oraz dużo innych rzeczy.

Wstaw matematyczne równanie w Wordzie

Kliknij aby powiększyć

W taki oto sposób można wstawić matematyczne równania i symbole w Microsoft Word. Na początku takie wstawianie może się wydawać mozolne, ale z czasem gdy już się przyzwyczaimy do tego interfejsu to będzie nam łatwiej z tego menu korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Brak produktów w koszyku.