Jak zwiększyć miejsce na dysku C w systemie Windows 10?

Jak zwiększyć miejsce na dysku C w systemie Windows 10? W tym poradniku znajdziesz 7 porad które Ci pomogą jeśli kończy Ci się miejsce na Twoim komputerze. Dowiesz się jak usunąć zbędne pliki oraz aplikacje oraz jak wyłączyć pewnie funkcje które nie są Ci potrzebne a zabierają przestrzeń na dysku.

1. Włącz automatyczne usuwanie tymczasowych plików

Windows 10 gdy pracuje to cały czas w tle tworzy tymczasowe pliki. Są one tworzone przez system operacyjny oraz przez programy. Problem jest jednak taki że gdy już jakiejś aplikacji taki plik tymczasowy nie jest potrzebny to nie jest on usuwany. Z czasem ilość tych plików będzie bardzo duża i będzie nam pożerać miejsce na dysku C. Na szczęście Windows 10 oferuje narzędzie które będzie automatycznie co jakiś czas usuwało te pliki tymczasowe. Oto jak to narzędzie włączyć.

 1. Otwórz Ustawienia
 2. Kliknij na System
 3. Kliknij na Pamięć
 4. W sekcji Czujnik pamięci kliknij na pozycję Zmień sposób automatycznego zwalniania miejsca
  Ustawienia Pamięci - Windows 10
 5. Na samej górze włącz opcję Czujnik pamięci. Jest to narzędzie które będzie próbowało zwolnić dla Ciebie miejsce na dysku. Podczas tej czynności będzie usuwało różne pliki śmieciowe które nie są Ci potrzebne i o których istnieniu pewnie nawet nie wiedziałeś.Włącz czujnik pamięci w Windows 10Pod tą pozycją możesz także ustawić jak często narzędzie Czujnik pamięci ma być uruchamiane. Wybierz tą opcję która Ci najbardziej pasuje:
  1. Codziennie
  2. Co tydzień
  3. Co miesiąc
  4. Pozwól aby to Windows za Ciebie zdecydował kiedy to narzędzie uruchomić (Microsoft zaleca abyś wybrał tą opcję)
 6. W tym samym oknie przejdź tam gdzie pisze Pliki tymczasowe. Zaznacz tą opcję. Dzięki temu gdy Czujnik pamięci się uruchomi to będzie on usuwał pliki tymczasowe.
 7. Poniżej będziesz miał rozwijane menu gdzie będziesz mógł wybrać czy chcesz aby Windows za Ciebie usuwał pliki znajdujące się w koszu. Możesz tam też wybrać co ile dni system operacyjny na to robić.
 8. Jeszcze niżej znajdziesz rozwijane menu które pozwoli Ci wybrać czy chcesz aby Windows usuwał automatycznie pliki w folderze Pobrane oraz co ile dni on to ma robić. Jeśli jesteś osobą która pobiera pliki tylko po to aby je raz użyć i już nigdy więcej do nich nie zagląda to ta opcja może być przydatna.

Gotowe! Teraz to narzędzie będzie się uruchamiało w tym porach które Ty wybrałeś i system operacyjny będzie automatycznie czyścił Twój dysk twardy tak abyś miał więcej wolnego miejsca. Teraz przejdźmy do drugiego sposobu dzięki któremu możesz zwolnić niego miejsca.

2. Wyczyść dysk ze zbędnych plików

W poprzednim kroku omawialiśmy jak włączyć narzędzie które będzie w określonych odstępach czasu czyściło nasz dysk. Istnieje też inne narzędzie w Windows 10 które usunie wszystkie „śmieciowe” pliki z naszego komputera natychmiast.

 1. Otwórz Ustawienia
 2. Kliknij na System
 3. Kliknij na Pamięć
 4. Kliknij na pozycję Zwolnij miejsce terazWindows 10 - Jak zwolnić miejsce na dysku C
 5. Teraz pokaże Ci się lista rzeczy które możesz usunąć. Zaznacz te rzeczy których chcesz się pozbyć (najlepiej zaznaczyć wszystkie pozycje jeśli chcesz wyczyścić swój komputer porządnie). Pamiętaj że zawartość tej listy może być za każdym razem inna. Na przykład jeśli Twój komputer wcześniej usunął logi od aktualizacji, oraz logi Windows Defendera to teraz te pozycje nie pokażą Ci się na tej liście.Jak usunąć pliki tymczasowe i zwolnić miejsce w Windows 10
 6. Kliknij na przycisk Usuń pliki.

3. Wyłącz hibernację

Na czym polega hibernacja? Jeśli skorzystasz z hibernacji to Twój komputer wszystkie otwarte programy oraz pliki zapisze na dysku twardym i potem go wyłączy. Gdy później włączysz swój komputer to Windows przywróci Twój komputer do takiego stanu jaki był przed jego hibernacją. Czyli otworzy wszystkie programy i pliki które miałeś otwarte przed zamknięciem. To pozwala Ci na kontynuowanie pracy tam gdzie wcześniej ją przerwałeś. Jeżeli nie używasz hibernacji lub korzystasz z niej bardzo rzadko to możesz ją wyłączyć. To sprawi że dostaniesz kilka dodatkowych GB na swoim dysku C.

 1. Kliknij na przycisk Start
 2. Napisz cmd. Wtedy pojawi się pozycje Wiersz poleceń. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Uruchom jako administrator
  Windows 10 - Jak otworzyć wiersz poleceń
 3. Teraz pojawi się dodatkowe okno które ostrzeże Ciebie że wykonujesz jakąś czynność co może mieć wpływ na Twój komputer. Tak więc kliknij po prostu Tak
 4. W oknie wierszu polecenia wpisz następującą komendę: powercfg.exe /hibernate off
  Jak wyłączyć hibernację w Windows 10
 5. Kliknij Enter

Od teraz masz parę wolnych Gigabajtów więcej na swoim komputerze. Pamiętaj jednak że od teraz nie możesz używać hibernacji. Jeśli w przyszłości chciałbyś ją ponownie włączyć to zrób wszystkie kroki omawiane powyżej z tą różnicą że w kroku 4 użyj tej komendy: powercfg.exe /hibernate on.

4. Wyczyść Windows Update cache

Windows Update korzysta z pewnego folderu tzw. „cache” w którym przechowuje pliki od aktualizacji. Twój system operacyjny będzie ich potrzebował jeśli z jakiegokolwiek powodu będziesz musiał ponownie zainstalować aktualizacje. Te pliki można spokojnie usunąć ponieważ jeśli Windows będzie je w przyszłości potrzebował to zostaną one ponownie pobrane z internetu przez system operacyjny.

 1. Kliknij na Start
 2. Wpisz słowo Services
 3. Teraz pojawi się ikona Usługi. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Uruchom jako administrator
  Otwórz Usługi w Windows 10
 4. Teraz pojawi Ci się bardzo długa lista. Znajdź pozycję która nazywa się Windows Update. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Stop.
  Jak wyłączyć Windows Update
 5. Teraz naciśnij dwa przyciski na swojej klawiaturze: Windows + R. Gdy to zrobisz to pojawi się nowe okno. Wpisz z nią tą ścieżkę: C:\Windows\SoftwareDistribution\ i następnie kliknij Enter.
  Gdzie Windows Update zapisuje pliki
 6. Teraz otworzy się nowe okno. Usuń wszystkie pliki które się tam znajdują.
  Wyczyść Windows Update cache
 7. Wróc teraz do okna które otworzyłeś w kroku 4. Znajdź pozycję Windows Update, kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Start.
  Jak włączyć Windows Update

5. Usuń nieużywane gry oraz aplikacje

Usuń ze swojego komputera aplikacje oraz gry których już nie potrzebujesz i nie używasz. Możliwe że posiadasz aplikacje które były preinstalowane przez producenta u którego kupiłeś swój sprzęt i zajmują Ci one teraz tylko miejsce. Aby odinstalować jakiś program ze swojego komputera to wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz Ustawienia
 2. Kliknij na Aplikacje
 3. Kliknij na Aplikacje i funkcje
 4. Teraz pojawi Ci się lista aplikacji które może odinstalować. Są one domyślnie posortowane analfabetycznie.
 5. Aby je posortować wg. ich rozmiaru to kliknij na menu rozwijane Sortuj według i wybierz z listy Rozmiar. Teraz na samej górze pokażą Ci się te programy które zajmują najwięcej miejsca na Twoim dysku.
  Jak sortować aplikacje według ich rozmiaru oraz je usunać
 6. Zaznacz daną aplikację. Kliknij na przycisk Odinstaluj.

6. Przechowuj pliki w chmurze

Część plików możesz zapisać w chmurze po to aby następnie je usunąć ze swojego komputera. Gdy będziesz te pliki w przyszłości potrzebował to możesz je zawsze z powrotem pobrać z chmury. Istnieje kilka różnych firm które oferują tego rodzaju usługę. Najpopularniejszymi są: Dropbox, Google Drive, iCloud oraz OneDrive. Załóż konto u jednego z tych dostawców i zapisz swoje pliki w ich chmurze. Każdy z nich oferuje kilka GB miejsca za darmo. Gdybyś w przyszłości potrzebował więcej miejsca w chmurze to zawsze możesz za parę złotych miesięcznie poszerzyć swój pakiet i zakupić więcej miejsca. Na początek dla większości ludzi wystarczy jednak ten darmowy pakiet oferowany przez tych dostawców.

7. Przenieś pliki na zewnętrzny dysk

Jeśli wszystkie poprzednie metody zawiodły to chyba czas najwyższy abyś nabył przenośny dysk zewnętrzny. Zapisz na nim wszystkie pliki które nie są Ci na obecną chwile potrzebne i usuń je ze swojego komputera. Jeśli Twój komputer jest wyposażony w port USB 3.0 to warto abyś kupił taki dysk zewnętrzny który także posiada USB 3.0. Dzięki temu transfer danych między komputerem a dyskiem będzie kilkakrotnie razy szybszy. Jeśli chcesz zobaczyć inne wskazówki które pokażą Ci jak przyśpieszyć transfer między swoim komputerem a dyskiem zewnętrznym to przeczytaj ten artykuł.

Ilość komentarzy: 13

  • To tez zalezy czy masz mały czy wiekszy dysk bo jak twoj dysk ma mało pamieci np 60 gb to usunie z pare gb albo mb bo wiecej zajmuje system a jak ktows ma wiekszy to moze miec tam jakie niepotrzebne pliki zainstalowane i moze mu czasem pomóc
  • Również uważam, że ściema. Nie pomogło nic. Pliki tymczasowe usuwam regularnie. A niby jakie pliki miałbym trzymać w chmurze lub na dysku zewnętrznym? Przecież nie pliki programów! Dokumenty trzymam na innych partycjach.
 1. Bardzo dziękuję za poradnik :) W końcu ktoś konkretnie wszystko opisał, a co najlepsze że porady są bardzo skuteczne. Bardzo dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Brak produktów w koszyku.